فی رحاب حکومة الامام المهدی (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اففی رحاب حکومة الامام المهدی علیه‌السّلام ترجمه عربی چشم اندازی به حکومت مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف اثر نجم الدین طبسی می‌باشد که به اهتمام آقای احمدسامی وهبی صورت گرفته است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

ثر دورنمایی از چگونگی قیام، سیستم و نظام حکومتی و شیوه زمامداری حضرت حجه بن الحسن علیه‌السّلام را ترسیم نموده است.
نگارنده در طی مباحثی که در جمع رزمندگان اسلام درباره امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف داشته، متوجه این نکته می‌شود، گر چه مباحث گوناگونی؛ مانند راز طول عمر، فلسفه غیبت، عوامل ظهور و مسائل دیگر در خصوص این امام مطرح شده، ولی به سیستم و نظام و برنامه حکومتی ایشان چنانکه شایسته است، تحقیق و پژوهشی به عمل نیامده است. از این رو مولف، انگیزه این کار را پیدا می‌کنند که تحقیقی در این زمینه تهیه تا شاید بتوانند برای سوالاتی که برای همگان در این زمینه مطرح است، پاسخی بیابند.
تاریخ اثر در پیشگفتار ۱۳۷۳ ش رقم خورده است.

ساختار کتاب

[ویرایش]

قوانین ادیان و مکتب‌ها، هنگامی در جامعه اجرا می‌شود که دارای نظام سیاسی و برنامه حکومتی باشد. از این رو، اسلام نیز که برترین آیین آسمانی است در پی تشکیل حکومت اسلامی بوده و پیدایش و حفظ حکومت حق را از بزرگ‌ترین فرائض می‌داند. پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم همه کوشش‌های خویش را برای تشکیل حکومت اسلامی به کار گرفت و در شهر مدینه به پایه ریزی آن پرداخت. پس از رحلت آن حضرت هر چند امامان معصوم علیه‌السّلام آرزوی تشکیل حکومت اسلامی را داشته‌اند، جزء در موارد انگشت شماری حکومت‌ها الهی نبوده است. تا آن که زمانی فرا می‌رسد که دنیا را نا امیدی فرا می‌گیرد و هیچ قدرت و سازمان و تشکیلاتی وجود ندارد که بتواند آن همه نابسامانی، تجاوز وکشتار را مهار کند، لطف و رحمت الهی، مهدی موعود را پس از سال‌ها، غیبت و انتظار، برای نجات انسانیت ظاهر می‌کند و سروش آسمانی در همه جهان به گوش می‌رسد که حکومت عدل الهی فرار رسید و مهدی علیه‌السّلام ظهور کرد. مولف در سه بخش که از فصول متعددی تشکیل یافته‌اند با یک نظم منطقی و مناسب دورنمایی از جامعه اسلامی پس از ظهور و عدالت گستر آل محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و شیوه حکومتی ایشان را برای خواننده ترسیم می‌نمایند.
مولف با بهره گیری از منابع و مراجع روایی شیعه به مستند سازی مطالب اثر خود پرداخته و آن را به دور از اصلاحات خاص و نزاع‌های دینی و مطالب را در قالبی ساده و در خورفهم عموم ارائه داده است. و در برخی موارد هم برداشت‌هایی که خود از روایات داشته، آورده است. ایشان همچنین مدعی هستند که تمام روایات مورد استفاده در اثر صحیح و غیرقابل خدشه نباشد، نیستند.

گزارش محتوا

[ویرایش]

در بخش نخست، اوضاع جهان پیش از ظهور که سراسر آن را ظلم و ستم و نا امنی گرفته، از زوایای مختلف؛ از جمله حکومت، وضعیت دینی مردم، اخلاق، امنیت و اقتصاد طی فصولی جداگانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
بخش دوم به چگونگی قیام و انقلاب که از کنار کعبه و با اعلام آن حضرت آغاز می‌گردد، می‌پردازد.
بخش سوم که شاید به توان گفت اصلی‌ترین بخش اثر باشد، به تشریح نظام حکومتی آن حضرت از جمله مسئولان و کارگزاران دولت مهدی علیه‌السّلام ، مدت حکومت و چگونگی سازندگی و اصلاح جهانی در آن حکومت می‌پردازد. در ادامه به توسعه و عملکردهای این دولت و حکومت از زوایای رشد دانش و فرهنگ، امنیت، اقتصاد و بهداشت و درمان پرداخته می‌شود.

گزارش وضعیت

[ویرایش]

پاورقی‌ها به ذکر منابع روایات و مطالب که در متن آمده، به طور کامل پرداخته است.در پایان اثر فهرست منابع و مطالب گنجانده شده است.
[۱] چشم اندازی به حکومت مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف، نجم الدین طبسی، ۱۳۸۰، انتشارات دفتر تبیلغات اسلامی حوزه علمیه قم.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. چشم اندازی به حکومت مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف، نجم الدین طبسی، ۱۳۸۰، انتشارات دفتر تبیلغات اسلامی حوزه علمیه قم.


منبع

[ویرایش]

نرم افزار کتابخانه مهدویت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار