فیض ‌نامه (کتاب)‌

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکتاب فیض نامه کاری است از کنگره علمی و پژوهشی ملا محسن فیض کاشانی که به زندگی نامه، آثار، عقاید و کتاب شناسی و نقد و تحلیل آثار فیض پرداخته است.


ساختار کتاب

[ویرایش]

کتاب پس از مقدمه‌ای از رئیس کنگره و پیشگفتاری در معرفی کتاب حاضر، دارای سه بخش عمده است. بخش‌های مختلف کتاب شامل زندگی نامه و شرح احوال فیض، آرا و عقاید فیض کاشانی، کتاب شناسی و نقد و تحلیل آثار فیض کاشانی، می‌باشند.

گزارش محتوا

[ویرایش]


← شرح حال فیض


فیض در رساله «شرح صدر» و «الاعتذار» برخی فعالیت‌ها و شرح زندگی خود را ارائه نموده است و رساله «الانصاف» او نیز از تحولات فکری او حکایت دارد و در دیگر آثار خویش نیز به بعضی از جوانب زندگی خود پرداخته است. همچنین بسیاری از عالمان اهل تراجم در کتاب‌های خود، زندگی نامه و شرح حال فیض را به نگارش در آورده‌اند. از این متون، نگاشته‌های شرح حال نویسان بزرگ در یک مجلد جمع آوری و با عنوان « أقوال العلماء فی محسن فیض الکاشانی » به کنگره بین المللی فیض کاشانی ارائه شده است. در زمینه شرح حال فیض علاوه بر کتاب‌های مذکور در مقدمه کتاب، در برخی مجلات مانند «مقالات و بررسی‌ها»، فصل نامه دانشکده الهیات ؛ «رهنمون» فصل نامه مدرسه عالی شهید مطهری (ویژه نامه فیض کاشانی) مقالات ارزنده‌ای چاپ شده است.

← آرا و عقاید فیض


در زمینه آرا و عقاید و به تعبیر رساتر حیات فکری فیض، کتاب‌ها و مقالات فراوانی نوشته شده که در مقدمه کتاب به همه آن‌ها نیز اشاره شده است.ملا محسن فیض کاشانی از جمله عالمان اسلامی است که به آفرینش ده‌ها اثر در شاخه‌های مختلف علوم اسلامی توفیق یافت. لذا کتاب شناسی، نقد و تحلیل آثار او یکی از مهم‌ترین زمینه‌های پژوهش در زمینه فیض شناسی، کتاب شناسی و تاریخ تالیفات در گستره‌های مختلف علوم و معارف اسلامی تلقی می‌شود. و محققان در این زمینه مطالبی ارزشمند را به نگارش درآورده‌اند که برخی از آن‌ها در این کتاب ارائه شده‌اند. با عنایت به اهمیت پژوهش‌های انجام گرفته در زمینه شرح حال، آرا و آثار فیض کاشانی، گردآوری و ارائه آن‌ها در یک مجلد در دستور کار قرار گرفته و پس از شناسایی مقالات و گزینش برخی از آن‌ها توسط جناب آقای محسن ناجی نصرآبادی به انجام رسیده و به کنگره بین المللی علمی و پژوهشی فیض کاشانی ارائه شده است.

وضعیت کتاب

[ویرایش]

در پایان کتاب فهارسی چون آیات و روایات ، کسان، کتابها و مکان‌ها ذکر شده است.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

ملا محسن فیض کاشانی.

پانویس

[ویرایش]منبع

[ویرایش]

نرم افزار مجموعه آثار فیض کاشانی، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : آثار فیض کاشانی | کتاب‌شناسی
جعبه ابزار