فوتوریسم

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اففوتوریسم اعتقاد به دوران آخر الزمان و ظهور منجی موعود است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

«فوتوریسم،(msirutuf) یعنی اعتقاد به دورۀ آخر الزمان و انتظار ظهور منجی غیبی و مصلح جهانی و بزرگ، از جمله مسائلی است که در اصول عقاید ما، جای مهمی را اشغال کرده است.

فوتوریسم در کیش‌های آسمانی

[ویرایش]

فوتوریسم عقیده‌ای است که در کیش‌های آسمانی: زوراستریانیسم ( مذهب زردشت ) و جودائیسم (مذهب یهود ) و سه مذهب عمده مسیحیت : کاتولیک ، پروتستان، ارتودکس و به طور کلی در میان مدعیان نبوت ، به مثابه یک اصل مسلم قبول شده و همگی به اتفاق بشارت ظهور همچو مصلحی را داده‌اند....»
[۱] خسروشاهی ،هادی ، مصلح جهانی و مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) از دیدگاه اهل سنت، ص۵۵.

«فتوریسم یکی از مسائلی است که در بحث‌های تئولوژیک تمام مذاهب آسمانی (رشتۀ تئولوژی بیبلیکال) در بارۀ آن بحث و گفت وگو شده است.
دارمستتر در طی کنفرانس‌هایی که به مناسبت ظهور «مهدی متمهدی» در سودان در فوریه سال ۱۸۸۵ میلادی در حضور عدۀ فراوانی برگزار گردید و سپس گفتارهای وی به شکل کتابی مستقل چاپ شد، می‌گوید: می‌دانید که محمد (صلی الله علیه و اله و سلم) چگونه شریعت خود را بنیان نهاد؟ وقتی که او ظهور کرد، در عربستان افزون بر شرک ملی باستانی! سه دیانت بیگانه موجود بود: آیین یهود، دیانت عیسوی، کیش زردشت...
نکتۀ مشترکی که در این سه دیانت یافت می‌شد عبارت از اعتقاد به یک وجود فوق الطبیعه بود که بایستی در آخر الزمان ظهور کند و نظم و عدالت رفته را به جهان بازآرد و مقدمۀ جاودانگی و سعادت دائم انسان را فراهم سازد.
شما همگی در کتاب یسوع بحثی را که مربوط به این موضوع است خوانده‌اید: مطابق آموزه‌های این سه دیانت پیش از ظهور منجی باید نیروی بد بر جهان حکم فرما شود.»
[۲] خسروشاهی ،هادی ، مصلح جهانی و مهدی موعود ، به نقل از: دار مستتر، مهدی در قرن۱۳، ترجمه محسن جهان سوز.


← فراگیری مهدویت


بر اساس تحقیقات پژوهشگران مسائل اسلامی، این عقیده در طول زندگی انسان‌ها پیوسته میان همۀ ملت‌ها و پیروان ادیان بزرگ موجود بوده، و حتی اقوام گوناگون جهان چون: اسلاوها ، ژرمن‌ها اسن‌ها و سلت‌ها ، نیز معتقدند سرانجام باید پیشوایی در آخر الزمان ظهور کرده، بی عدالتی‌ها را از بین ببرد. سپس حکومت واحد جهانی تشکیل داده، بین مردم، بر اساس عدالت و انصاف داوری کند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. خسروشاهی ،هادی ، مصلح جهانی و مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) از دیدگاه اهل سنت، ص۵۵.
۲. خسروشاهی ،هادی ، مصلح جهانی و مهدی موعود ، به نقل از: دار مستتر، مهدی در قرن۱۳، ترجمه محسن جهان سوز.


منبع

[ویرایش]

فرهنگ‌نامه مهدویت، سلیمیان، خدامراد، ص۳۴۱، برگرفته از مقاله «فوتوریسم»    جعبه ابزار