فریدة الإسلام کاشانی‌

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افشیخ علی بن آقا محمد حسین معروف به فریدة الاسلام کاشانی در سال ۱۳۴۹ ه. ق. در شهر کاشان چشم به جهان گشود.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

ایشان ایام کودکی را در کاشان گذرانید و برای تحصیل دروس مقدماتی در سن ۱۳ سالگی در سال ۱۳۶۲ ه. ق. به اصفهان رفت و در آنجا دروس ادبیات و بعضی از کتابهای مرحله سطح را از بزرگان و اعاظم آن شهر فرا گرفت.
پس از پایان این مرحله به مشهد مقدس مشرف شده و در حدود چهار سال از محضر درس شیخ هاشم قزوینی استفاده نموده و سپس به قم هجرت نموده و از حدود سال ۱۳۶۶ از محضر درس حضرت آیت‌الله العظمی بروجردی و امام خمینی قدس سره و علامه طباطبایی در دروس فقه و اصول استفاده نموده‌اند. با توجه به اینکه آیت‌الله بروجردی در سال ۱۳۶۴ به قم وارد شدند و با توجه به اینکه تاریخ اتمام جلد اول کتاب نهایة الاصول (مباحث الفاظ) که تقریر درس ایشان می‌باشد در سال ۱۳۶۸ می‌باشد و ایشان تا سال ۱۳۷۰ به تدریس اصول اشتغال داشته‌اند و پس از آن صرفا به تدریس فقه پرداخته‌اند مؤلف در سال ۱۳۶۸ در سن ۱۹ سالگی در درس اصول ایشان شرکت نموده و با توجه به استعداد قوی و عنایات الهی به تقریر درس ایشان پرداخته‌اند.

تدریس

[ویرایش]


از بارزترین خصوصیات فریدة الاسلام جدیت او در تحصیل علوم حوزوی و استعداد قوی و علاقه او به یادگیری مباحث فقهی و اصولی است به طوری که به زودی در بین بزرگان علمای حوزه به بنان (مشهور) شناخته می‌شد و در مشهد مقدس و قم به تدریس مرحله سطح فقه و اصول پرداخت و در حلقه درس او بسیاری از شاگردان مستعد وارد گردیدند. وی در حدود سه سال به تدریس این دروس مشغول بوده است.

سجایای اخلاقی

[ویرایش]


شخصیت مورد بحث از علمای عامل و زاهد و پرهیزگار زمان خود و از علاقمندان و محبین اهل بیت علیهم‌السّلام و ذاکرین خداوند در تمام حالات بوده است. او در گفتار خود، از دروغ و محرمات دوری می‌کرد و دائما در حال جهاد با نفس و مخالفت با هواهای نفسانی بود. او حلم را با علم و قول را با عمل آمیخته و جز به آنچه عمل کرده بود امر نمی‌کرد و مصداق بارز مخالفا لهواه و مطیعا لامر مولاه بود.

مقام علمی

[ویرایش]


فریدة الاسلام از کسانی بوده که به مرتبه رفیع اجتهاد رسیده و بالاترین دلیل بر آن بیان مطالب پیچیده اصولی در این کتاب می‌باشد. با توجه به وسعت تتبع و اطلاعات وسیع بر نظریات بزرگان علم اصول و تقسیم بندی مستحکم مطالب کتاب مسلم است که او به مرحله استنباط احکام رسیده، همچنانکه بسیاری از فقهایی که با آنها برخورد داشته به این امر معترف بوده‌اند.

تالیفات

[ویرایش]

۱- منظومة فی النحو (در مشهد چاپ شده است) ۲- منظومة فی الاصول (ناتمام است) ۳- منظومة فی الکلام (ناتمام است) ۴- تعلیقه بر فرائد الاصول (از اول برائت تا اشتغال) ۵- رسالة فی لباس المشکوک ۶- مجمع الفرائد فی الاصول (در دو جلد)

کلمات دیگران درباره او

[ویرایش]

در مقدمه ناشر به نقل از سید عبد الکریم هاشمی بهشری چنین آمده است: «فهو بغیر شک کان من اولیاء الله بین عباده الذین عظم الخالق فی انفسهم فصغر ما دونه فی اعینهم و قد عاشرته زمنا طویلا فلم ار منه زلة و لا هفوة... کان ذاکرا لله تعالی فی سائر حالاته و کان مخالفا لهواه مطیعا لامر مولاه محزون القلب مامول الشر عفیف النفس، کان یمزج العلم بالحلم و القول بالعمل فکان بالغا مرتبة الاستنباط و الغناء عن الاستشهاد باعتراف جملة من الفقهاء الذین قد خالطهم.»
[۱] مجمع الفرائد فی الاصول، ص۱.


وفات

[ویرایش]


در حالیکه مؤلف بیش از ۲۵ سال نداشته و هیچگونه مریضی و ناراحتی نداشت در سفری که به رودسر برای گردش داشت پس از مدت کوتاهی اقامت در آن شهر، در محرم الحرام سال ۱۳۷۴ ه. ق. پس از به جای آوردن نماز عشا بر اثر سکته قلبی دار فانی را وداع گفت. بدن مطهر او به قم منتقل شده و به خاک سپرده شد.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

مجمع الفرائد فی الاصول.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجمع الفرائد فی الاصول، ص۱.


منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع اصول فقه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


جعبه ابزار