عدم سهو النبی (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاین کتاب (عدم سهو النبی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) تالیف شیخ مفید ، ابو عبدالله، محمد بن محمد بن نعمان عکبری بغدادی (۳۳۶- ۴۱۳ هجری).


معرفی اجمالی کتاب

[ویرایش]


← موضوع کتاب


این کتاب، به بررسی مسئله سهو النبی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم پرداخته است. مسئله سهو النبی در حقیقت سؤالی است که آیا پیامبر اسلام حضرت محمد _صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم_ مانند دیگر مردم دچار فراموشی می‌گشته و اشتباه و خطا مرتکب می‌شده است یا نه؟
ا

← نگیزه نگارش کتاب


یکی از مسائل عقیدتی مطرح در دوران شیخ مفید که مربوط به مباحث نبوت می‌شود مسئله سهو النبی است.
برخی روایات غیر معتبر وارد شده که پیامبر نیز گاهی در نماز دچار فراموشی می‌شده و یا شیطان کلامی را بر زبان آن حضرت جاری می‌کرده و آن حضرت اشتباه می‌کرده است.
شیخ مفید این کتاب را در پاسخ به این شبهه نگاشته است. وی در آغاز، با استدلال‌های عقلی و با استناد به آیات قرآن عصمت پیامبر از اشتباه و خطا را ثابت کرده، در ادامه به لوازم باطل این شبهه و اثبات ضعف سند و دلالت روایات دال بر آن می‌پردازد.

← شیوه نگارش کتاب


شیخ مفید این کتاب را مانند دیگر کتاب‌های کلامی خود همراه با استدلال‌های عقلی و شرعی نگاشته است.
وی در این کتاب با استدلال به حکم عقل و استناد به آیات قرآن به بررسی مسئله سهو النبی پرداخته و آن را به عنوان یک نظریه انحرافی عنوان کرده آن را رد نموده است.

← ارزش کتاب


این کتاب- مانند دیگر تالیفات شیخ مفید- در میان دیگر تالیفات علمای شیعه از ارزش و اعتبار والایی برخوردار است و مورد توجه و عنایت علما و اندیشمندان جهان اسلام قرار گرفته است.

← نسخه‌های خطی کتاب


۱- نسخه‌ای در کتابخانه حضرت آیت‌الله نجفی مرعشی در شهر مقدس قم.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. عدم سهو النبی، الشیخ المفید، ج ۱، ص۲۱.    


منبع

[ویرایش]
نرم افزار مجموعه آثار شیخ مفید، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور).


جعبه ابزار