عبدالرحمن بن عروه

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افعبدالرحمن بن عروة بن حّراق غفاری از یاران امام حسین (علیه‌السّلام) و از شهدای کربلا می‌باشد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

عبدالرحمن نیز چون برادرش - عبدالله - از شیعیان و ارادتمندان خاص ساحت مقدس امام علی (علیه‌السّلام) و از بزرگان قبیله بنی‌غفار و از شجاعان قوم خود بود. جدش حراق از اصحاب امیرالمؤمنین علی (علیه‌السّلام) بود و در جنگ‌های سه گانه آن حضرت (علیه‌السّلام) شرکت جسته بود. او به همراه برادرش -عبدالله- به کربلا وارد شد و به کاروان امام حسین (علیه‌السّلام) پیوست.

دفاع از امام

[ویرایش]

نقل شده که در روز عاشورا عبدالرحمن به همراه برادرش به خدمت امام (علیه‌السّلام) آمد و گفت: «یا ابا عبدالله (علیه‌السّلام) سلام ما بر شما؛ دشمن به شما نزدیک شده است دوست داریم که در کنار شما با دشمن بجنگیم و دشمن را از شما دور کنیم و مانع پیشروی آن‌ها شویم.» امام (علیه‌السّلام) فرمود: «آفرین به شما آنان را دور کنید.» آنان با دشمن به مبارزه برخاستند و در حالی که رجز می‌خواندند:
قد علمت حقاً بنو غفار و خندف بعد بنی نزار ••• لنضر بنّ معشر الفجّار بکل عصب صارم بتّار
یا قوم ذودوا عن بنی الاطهار بالمشر فیو العناالحظّار
«بنو غفار و خندف و بنی‌نزار به حق می‌دانند که با هر شمشیر بران گروه بدکاران را می‌زنیم.‌ ای قوم! با [شمشیر] مشرفی و نیزه جنبنده از فرزندان آزادگان دفاع کنید.»
به دشمن حمله‌ور شدند. این دو برادر در برابر امام (علیه‌السّلام) با دشمن مبارزه کردند تا اینکه به شهادت رسیدند.
[۹] ابن‌اثیر، اسدالغابه فی معرفة الصحابه، ج۳، ص۷۲، بیروت، دارالفکر، ۱۹۸۹.


شهادت

[ویرایش]

برخی از منابع شهادت عبدالرحمن را در مقاتله با دشمنان در بعد از ظهر عاشورا به ثبت رسانده‌اند.(این مطلب از بیان ابن شهرآشوب که او را از شهدای حمله اول برنمی‌شمارد نیز فهمیده می‌شود.)

عبدالرحمن در زیارت ناحیه

[ویرایش]

از او و برادرش در زیارت ناحیه مقدسه چنین یاد شده است: «السّلام علی عبدالله و عبدالرّحمن ابنی عروة بن حراق الغفاریّین»

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سماوی، محمد، ابصار العین فی انصار الحسین (علیه‌السّلام)، تحقیق محمد جعفر طبسی، ص۱۷۵، مرکز الدرسات الاسلامیه لممثلی الولی الفقیه فی حرس الثورة الاسلامیه، چاپ اول.    
۲. طبری، محمد بن جریر، تاریخ الامم و الملوک (تاریخ الطبری)، تحقیق محمد ابوالفضل ابراهیم، ج۵، ص۴۴۲، بیروت، دارالتراث، چاپ دوم، ۱۹۶۷.    
۳. ابن‌ کثیر، ابوالفداء اسماعیل بن عمر، البدایه و النهایه، ج۸، ص۲۰۰، بیروت، دارالفکر، ۱۹۸۶.    
۴. حلی، ابن‌نما، مثیر الاحزان، ص۵۸، قم، مدرسه امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، ۱۴۰۶.    
۵. ابن‌ کثیر، ابوالفداء اسماعیل بن عمر، البدایه و النهایه، ج۸، ص۱۸۴، بیروت، دارالفکر، ۱۹۸۶.    
۶. سماوی، محمد، ابصار العین فی انصار الحسین (علیه‌السّلام)، تحقیق محمد جعفر الطبسی، ص۱۷۶، مرکز الدرسات الاسلامیه لممثلی الولی الفقیه فی حرس الثورة الاسلامیه، چاپ اول.    
۷. طبری، محمد بن جریر، تاریخ الامم و الملوک (تاریخ الطبری)، تحقیق محمد ابوالفضل ابراهیم، ج۵، ص۴۴۲، بیروت، دارالتراث، چاپ دوم، ۱۹۶۷.    
۸. طبری، محمد بن جریر، تاریخ الامم و الملوک (تاریخ الطبری)، تحقیق محمد ابوالفضل ابراهیم، ج۵، ص۴۲۲، بیروت، دارالتراث، چاپ دوم، ۱۹۶۷.    
۹. ابن‌اثیر، اسدالغابه فی معرفة الصحابه، ج۳، ص۷۲، بیروت، دارالفکر، ۱۹۸۹.
۱۰. ابن‌ کثیر، ابوالفداء اسماعیل بن عمر، البدایه و النهایه، ج۸، ص۲۰۰، بیروت، دارالفکر، ۱۹۸۶.    
۱۱. حلی، ابن‌نما، مثیر الاحزان، ص۵۸، قم، مدرسه امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، ۱۴۰۶.    
۱۲. سماوی، محمد، ابصار العین فی انصار الحسین (علیه‌السّلام)، تحقیق محمد جعفر الطبسی، ص۱۷۶، مرکز الدرسات الاسلامیه لممثلی الولی الفقیه فی حرس الثورة الاسلامیه، چاپ اول.    


منبع

[ویرایش]
سایت پژوهه، برگرفته از مقاله «یاران امام حسین (علیه‌السّلام)»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۰۶/۱۰.    


جعبه ابزار