عباس بن علی کاشف‌الغطاء

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افعباس کاشف الغطاء، فرزند شیخ علی، از فضلای حوزه علمیه نجف اشرف و از نوادگان علامه شیخ جعفر کبیر (کاشف الغطاء) است.


تحصیلات

[ویرایش]

وی دروس سطح عالی (خارج فقه و اصول) را نزد استادان بزرگ نجف به پایان برده و دکترای خود را با عنوان «مال مثلی و قیمی در مذاهب اسلامی» از دانشگاه بغداد دریافت کرده است.

احیای میراث علمی شیعه

[ویرایش]

وی در حال حاضر از پژوهشگران برجسته حوزه نجف است و برای احیای میراث گران قدر شیعه در نجف اشرف، کوشش و اهتمام فراوان می‌ورزد.
ایشان از دست‌اندرکاران کتابخانه کاشف الغطا در نجف می‌باشند که با همکاری گروهی از نخبگان، در سخت‌ترین اوضاع و با دشواری‌های بسیار، کار احیا و نشر آثار اندیشمندان، فقیهان، مفسران، فیلسوفان، مورخان، ادیبان و محدثان بزرگ جهان اسلام و بخش بزرگی از دست آوردهای علمی بزرگان مدرسه نجف و آثار دیگری که در کتابخانه‌های این شهر نگهداری می‌شود را بر عهده گرفته‌اند. آنان با جدیت تمام تلاش می‌کنند تا برای سهولت دست‌یابی اندیشمندان به آثار علمای نجف که در گنجینه کتابخانه‌های نجف نهفته است، نرم افزارهایی را تولید کرده و نشر دهند.

تلاش برای گردآوری آثار خطی

[ویرایش]

کتابخانه کاشف الغطا در نخستین قدم، افزون بر ۱۶۰۰ اثر از نسخه‌های خطی موجود خود را در بیش از ۶۲ سی دی گرد‌آورده است و هم‌چنان به تلاش خود در این زمینه ادامه می‌دهد.

آثار علمی

[ویرایش]

۱- افضل الدین
۲- المال المثلی و المال القیمی فی الفقه الاسلامی
۳- المدخل الی الشریعه الاسلامیه
۴- المعاملات المصرفیه
۵- الدین النصیحه
۶- الامامه.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

الامامة

منبع

[ویرایش]
نرم افزار دروس حوزوی، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


جعبه ابزار