طهمورث آدمیت

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افطهمورث فرزند عباسقلی آدمیت بنیانگذار جمعیت آدمیت (خاندان آدمیت) می‌باشد. وی مشاغلی از جمله سفیرکبیر ایران در کویت، صوفیه، بخارست و شوروی را عهده‌دار بوده است.


شرح حال اجمالی

[ویرایش]

فرزند عباسقلی آدمیت در سال ۱۲۹۶ق در تهران به دنیا آمد. طهمورث پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه به دانشگاه تهران رفت و لیسانس خود را در رشته حقوق گرفت. وی مشاغلی از جمله سفیرکبیر ایران در کویت، صوفیه، بخارست و شوروی را عهده‌دار بوده است.
[۱] بهنود مسعود، نخست وزیران ایران، ص۵۱۰.


طهمورث از زبان مسعود انصاری

[ویرایش]

"مسعود انصاری"کاردار سفارت شوروی هنگامی‌که "طهمورث"برای ماموریت به سفارت فرستاده می‌شود، از بی‌آدابی‌ها و بداخلاقی‌های وی شکایت می‌کند: «من در آن ماموریت علاوه بر تمام مشکلات با رفتاری که از طرف وزیر مختار ـ رایزن سفارت خودم آقای "طهمورث ‌آدمیت"روبرو شدم که با نوشتن آن خواننده را متاثر خواهم کرد. من با آقای طهمورث اولین بار که آشنا شدم، در ماموریت قبلی خودم در مسکو بود. در اولین روز به همکاران خود گفتم، من نمی‌خواهم، واعظ غیر منعظ باشم و سعی می‌کنم که سرمشق خوبی برای آن‌ها باشم. آقای آدمیت گفت: «ما از این حرف‌ها زیاد شنیده‌ایم، یک مثل روسی است که می‌گوید بلبل را با افسانه سیر نمی‌کنند.» هر موقع که با وی کار داشتم به من می‌گفتند که از سفارت خارج شده است. من حقیقتا متحیر بودم که این قیافه گرفته و بی‌اعتنا و بی‌ادب به من برای چیست. من به وزارت خارجه یادآور شدم که تحمل من بیشتر از "مرحوم ‌سهیلی" و "دکتر اردلان" و "آقای ‌حکمت" و دیگران نیست که نتوانسته‌اند اخلاق آدمیت را تحمل کنند.
[۲] انصاری، منصور، خاطرات، ص۸۶۸ـ ۸۷۰.


نشان و کتاب طهمورث

[ویرایش]

وی از رژیم سابق نشان سوم تاج را نیز دریافت کرده است
[۳] دولتمردان عصر پهلوی، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص۱.
و کتابی به نام "گشتی بر گذشته" نیز از او منتشر شده است که حاوی خاطرات وی از مدت ماموریت او در شوروی و بیشتر مربوط به مقامات و دیدنی‌های این کشور است.

عناوین مربوطه

[ویرایش]

خاندان آدمیت، عباسقلی آدمیت، فریدون آدمیت.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. بهنود مسعود، نخست وزیران ایران، ص۵۱۰.
۲. انصاری، منصور، خاطرات، ص۸۶۸ـ ۸۷۰.
۳. دولتمردان عصر پهلوی، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص۱.


منبع

[ویرایش]
سایت پژوهه، برگرفته از مقاله «خاندان آدمیت»، تاریخ بازیابی ۹۵/۵/۹.    


جعبه ابزار