ضمام بن ثعلبه

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افضَمام بن ثعلبه، فرستاده بنی‌سعد به سوی پیامبر اسلام بود و در جریان ملاقات با پیامبر در مسجد مدینه اسلام آورد. او پس از بازگشت به تبلیغ دین اسلام پرداخت و همه افراد قبیله‌اش در اثر تبلیغ وی، مسلمان شدند.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

ضمام بن ثعلبه ازدی، از قبیله ازدِ شنوئه بود. قبیله‌اش برای آشنایی با دین اسلام او را نزد رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) فرستادند.

اسلام آوردن

[ویرایش]

وی در مسجد مدینه از پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) در باره راستی نبوتش و دین اسلام و فریضه‌های اسلام چون زکات، روزه، حج و تمام احکام اسلام پرسید. رسول‌الله نیز تمام احکام اسلام را یک به یک برشمرد و او را برای تک‌تک آنها سوگند می‌داد. پس از این ماجرا ضمام شهادتین را بر زبان جاری ساخت و به سوی قبیله خود برگشت.

تبلیغ اسلام

[ویرایش]

او بعد از رسیدن به دیارش، در میان قوم خویش، لات و عزّی را نفرین کرد. گفتند: چرا چنین می‌گویی‌ ای ضمام، از پیسی و جذام و جنون بترس.
ضمام گفت: وای بر شما، به خدا سوگند که اینان نه نفعی دارند و نه ضرری می‌رسانند. خداوند، پیامبری را فرستاده است و کتابی بر او فرو فرستاده تا از آن‌چه که در آن بودید، رهایتان بخشد و من شهادت می‌دهم که: خدایی جز خدای یگانه نیست و محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) بنده و پیامبر اوست. من از طرف او آمده‌ام و هر چه که شما را به آن امر کرده و از آن نهی فرموده است برایتان آورده‌ام. هنوز آن روز به پایان نرسیده بود که همه مردان و زنان قبیله مسلمان شدند. ابن عباس گفت: نشنیده‌ام که سفیری بهتر از ضمام بن ثعلبه نزد پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) آمده باشد.

وفات

[ویرایش]

بنابر نقل منابع تاریخی، ضمام پس از سال نهم هجری درگذشت.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابن هشام، عبدالملک، السیره النبویه، ج۴، ص۹۹۶.    
۲. طبری، محمد بن جریر، تاریخ طبری، ج۳، ص۱۲۴.    
۳. ابن اثیر، علی بن ابی‌الکرم، اُسد الغابه، ج۳، ص۵۶.    
۴. ابن عبدالبر، یوسف بن عبدالله، الاستیعاب، ج۲، ص۷۵۱.    


منبع

[ویرایش]
عبدالسلام ترمانینی، رویدادهای تاریخ اسلام، ترجمه پژوهشگران پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ج۱، ص۱۱۶.


جعبه ابزار