صورت باطنی گناهان

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افطبق آیات و روایات باطن بسیاری از مردم به شکل انسان نیست و برخی اعمال باطن را تغییر می‌دهد و به شکل حیوانات عوض می‌کند. از جمله شرابخواری ممکن است شکل باطن را به صورت سگ تغییر دهد.


باطن‌ انسانها در قرآن

[ویرایش]

در قرآن کریم می‌خوانیم: «و اذا الوحوش حشرت؛ وقتی که وحوش محشور شوند.» مفسرین در مورد این آیه شریفه دو معنی بیان کرده‌اند اول اینکه وقتی حیوانات وحشی برای قصاص و شهادت دادن بر اعمال مردم محشور شوند دوم این که وقتی مردم در شکل حیوانات وحشی محشور شوند.
نیز قرآن می‌فرماید: «فَلَمَّا عَتَوْا عَنْ ما نُهُوا عَنْهُ قُلْنا لَهُمْ کُونُوا قِرَدَةً خاسِئِین» ‌ بنا براین آیه برخی از بنی اسرائیل از امر خدا مبنی بر نهی از صید ماهی در شنبه تمرد کردند لذا خدا آنها را به مبمون تبدیل کرد
طبق این آیه برخی اعمال باعث می‌شود انسان در ظاهر یا باطن از شکل انسانی خود خارج شده و تبدیل به حیوان شود.

باطن‌ انسانها در روایات

[ویرایش]

روایات زیادی هم داریم که ثابت می‌کند باطن‌ها عوض می‌شود که در اینجا به چند روایت استناد می‌کنیم:

← روایت از ابو بصیر


ابو بصیر به حضرت باقر (علیه‌السّلام) عرض کرد چقدر حاجی زیاد است و صدای داد و فریاد همه جا را گرفته. حضرت فرمودند: داد و فریاد زیاد است ولی حاجی چقدر کم است. علاقه داری درستی سخن مرا با چشم خود ببینی.
در این موقع با دست روی دو چشمم کشید و دعائی خواند و فرمود اکنون نگاه کن به حاجی‌ها. ابو بصیر گوید: نگاه کردم دیدم بیشتر مردم بشکل بوزینه و خوک هستند و مؤمن چون ستاره درخشان در شب تار در میان آنها از دور دیده‌ می‌شود.

← روایت از امام باقر


عِدَّةٌ مِنْ اَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زِیَادٍ عَنِ ابْنِ اَبِی نَجْرَانَ عَنْ مُثَنًّی الْحَنَّاطِ عَنْ کَامِلٍ التَّمَّارِ قَالَ سَمِعْتُ اَبَا جَعْفَرٍ یَقُولُ النَّاسُ کُلُّهُمْ بَهَائِمُ ثَلَاثاً اِلَّا قَلِیلًا مِنَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنُ غَرِیبٌ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ؛ امام باقر فرمودند: مردم همگی حیوانند مگر‌ اندکی از مومنین و مومن غریب است و سه مرتبه تکرار کردند. از این روایات معلوم می‌شود که باطن بسیاری از مردم حیوان است و شکل انسانی ندارد.

← روایت از پیغمبر


پیغمبر (صلّی‌اللَّه‌علیه‌وآله‌وسلم) فرمود: در امت من خسف و قذف ظاهر می‌شود، یعنی فرو رفتن به زمین و فرو ریختن بلا بر آنها از آسمان (مانند بمبارانها که در این زمان معمول شده). گفتند: یا رسول اللَّه چه زمان این بلاها ظاهر خواهد شد؟ فرمود: هنگامی‌که ظاهر شود استعمال آلات لهو و زن‌های خواننده و نوشیدن مسکرات. به خدا قسم مردمی‌ از امّت من بر سرکشی و طغیان و بازی، شب می‌کنند و صبح می‌کنند در حالی که به صورت میمون‌ها و خوک‌ها مسخ شده‌اند، برای اینکه چیزهای حرام را حلال می‌دانند و زنهای خواننده برای خود تهیّه می‌کنند و شراب می‌خورند و ربا می‌گیرند و لباس حریر می‌پوشند.
[۶] مواعظ امامان، ترجمه جلد هفدهم بحار، ص۲۴۸، بخش بیست و چهارم سفارشات حضرت صادق (علیه‌السّلام)، انتشارات اسلامیة.

و این روایت هم ثابت می‌کند که برخی اعمال خصوصا باطن را عوض می‌کند.
بنابراین تا اینجا روشن شد که طبق آیات و روایت باطن برخی از انسان‌ها در اثر گناهان به صورت حیوان تبدیل می‌شود.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. تکویر/سوره۸۱، آیه۴.    
۲. خجوانی، نعمت الله بن محمود، الفواتح الالهیة و المفاتح الغیبیة، ج۲، ص۴۸۷، دار رکابی للنشر، مصر، ۱۹۹۹م    
۳. اعراف/سوره۷، آیه۱۶۶.    
۴. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج۲۷، ص۳۰. موسسةالوفاء، بیروت، ۱۴۰۴.    
۵. کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج۲، ص۲۴۲، باب فی قلة عدد المؤمنین.    
۶. مواعظ امامان، ترجمه جلد هفدهم بحار، ص۲۴۸، بخش بیست و چهارم سفارشات حضرت صادق (علیه‌السّلام)، انتشارات اسلامیة.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «صورت باطنی گناهان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۴/۱۰.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | رذائل اخلاقی | گناهان
جعبه ابزار