شیخ احمد شانه‌ساز شیرازی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«شیخ احمد شانه ساز شیرازی»، از علما و حکمای برجسته شیعه است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

ایشان در قرن ۱۴ ق و مدرس حکمت، در شیراز به دنیا آمد و برای تحصیل علوم دینی در زمان مرجعیت میرزای بزرگ شیرازی، به سامرا هجرت کرد. چند سال از محضر ایشان بهره مند شد و دوباره به شیراز برگشت. مدتی در شیراز بود و بعد برای همیشه به نجف اشرف در عراق رفت. در نجف به تدریس و تربیت طلاب علوم دین، مشغول شد و تولیت مدرسه قوامیه (قوام الدین شیرازی) را به عهده گرفت و همان جا تدریس می‌کرد و در صحن مطهر حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السّلام، نماز جماعت اقامه می‌کرد.
[۲] سیدمحسن امین عاملی، اعیان الشیعه، ج۲، ص۶۰۳.


سخن شیخ آقابزرگ تهرانی

[ویرایش]

علامه شیخ آقا بزرگ تهرانی می‌گوید: در سال ۱۳۱۲ ق، در ابتدای ورودم به نجف اشرف، مقداری از مباحث اوامر و مبحث ضد را از کتاب «فصول»، بر او خواندم با اینکه این مطالب را در تهران خوانده بودم، ولی دانستم که هیچ کس مانند آن حکیم، از عهده آن مطالب برنمی آید و حق مطلب را ادا نمی‌کند.
یکی از اساتید او، میرزا عباس شیرازی دارابی (معروف به حکیم عباس) که از اساتید مسلم فلسفه در استان فارس و شاگرد حاج ملا هادی سبزواری بود، می‌باشد. شیخ احمد، این دانشمند گران قدر، اجازه حدیث از مرحوم سید مهدی قزوینی حلی، داشته است.
[۳] آقابزرگ تهرانی، نقباء البشر، ج۱، ص۸۵.


شاگردان

[ویرایش]

از شاگردان او می‌توان آقا سید صدر کوه پایه‌ای، آقا سید علی کازرونی و آقا شیخ محمد حسین کاشف الغطاء را نام برد و مرحوم سید شهاب الدین مرعشی نجفی، مرجع تقلید، از او اجازه روایت داشته است.

آثار

[ویرایش]

از مرحوم شانه ساز شیرازی آثار ارزش مندی به جای مانده که بعضی از آنها، مانند حاشیه بر کتاب فصول، رساله‌ای در لباس مشکوک... به چاپ رسیده است. شیخ احمد شیرازی، در سال ۱۳۳۲ ق، در نجف اشرف وفات یافت. قبر او در یکی از حجره‌های صحن مطهر امیر مؤمنان علی علیه‌السّلام در همان نجف می‌باشد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. آقابزرگ تهرانی، الذریعه، ج۶، ص۱۶۴.    
۲. سیدمحسن امین عاملی، اعیان الشیعه، ج۲، ص۶۰۳.
۳. آقابزرگ تهرانی، نقباء البشر، ج۱، ص۸۵.


منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع اصول فقه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


جعبه ابزار