شهادت دو جوان از بنی جابر در کربلا

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاز جمله شهدای روز عاشورا در دفاع از امام حسین (علیه‌السّلام) سیف بن حارث بن سریع و مالک بن عبد بن سریع که پسرعمو و برادر مادری بودند، که پس از شهادت حنظله بن اسعد، به میدان رفتند و به شهادت رسیدند.


شهادت پسران سریع

[ویرایش]

دو جوان از بنی جابر به نام‌های سیف بن حارث بن سریع و مالک بن عبد بن سریع که پسرعمو و برادر مادری بودند، خدمت امام حسین (علیه‌السّلام) رسیدند.آن دو گریه می‌کردند و چشمانشان پر از اشک بود. امام حسین (علیه‌السّلام) به آن دو فرمود: ‌ای برادرزاده‌ها، چرا گریه می‌کنید؟ امیدوارم به زودی چشمانتان روشن گردد و شادمان شوید. آن دو گفتند: خداوند ما را فدای تو گرداند، اما برای تو گریه می‌کنیم، نه برای خود؛ چون می‌بینیم در محاصره دشمنان قرار گرفته‌ای و ما قادر به دفع دشمن از تو نیستیم. امام فرمود: ‌ای برادرزادگان، خداوند بر این فداکاری و دوستی و همدلی شما با من، نیکوترین پاداش‌های پارسایان را عطا فرماید.
تا اینکه پس از شهادت حنظله، آن دو جوان جابری نزد امام آمدند. آن دو رو به امام (علیه‌السّلام) کردند (و به عنوان سلام وداع) عرض کردند: سلام بر تو‌ای فرزند رسول خدا، امام در جواب فرمودند: درود و رحمت خدا بر شما باد. آنگاه به میدان رفتند و جنگیدند تا به شهادت رسیدند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. طبری، محمد بن جریر، تاریخ الامم و الملوک، ج۵، ص۴۴۲-۴۴۳.    
۲. طبری، محمد بن جریر، تاریخ الامم و الملوک، ج۵، ص۴۴۳.    


منبع

[ویرایش]
پیشوایی، مهدی، مقتل جامع سیدالشهداء، ج۱، ص۷۹۱ - ۷۹۲.


جعبه ابزار