شریف العلماء (مقبره)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افملامحمد آملی مازندرانی معروف به شریف‌ العلماء، از علمای بزرگ شیعه در قرن سیزدهم هجری است. ایشان از محضر اساتید بزرگی همچون سیدعلی طباطبایی معروف به صاحب ریاض و سیدمحمد مجاهد بهره برده است. از برجسته‌ترین شاگردان ایشان می‌توان به شیخ مرتضی انصاری اشاره کرد.
شریف العلماء در اواخر قرن دوازده هجری قمری در شهر مقدس کربلا به دنیا آمد و در سال ۱۲۴۶ هجری در همانجا به علت طاعون از دنیا رفت و در منزلش به خاک سپرده شد.
مزار ایشان همواره مورد احترام شیعیان بوده است. آیت‌الله سیدمحسن حکیم بعدها مدرسه علمیه‌ای در کنار قبر ایشان بنا کرد که به مدرسه شریف العلماء معروف شد.


شرح حال شریف العلماء

[ویرایش]

ملامحمد یا محمدشریف بن ملاحسنعلی آملی مازندرانی، ملقب به «شریف‌الدین» و مشهور به «شریف‌العلماء»، از فقها و اصولیان بزرگ قرن سیزدهم هجری و از علمای مقیم کربلا بود. او از شاگردان صاحب ریاض و فرزندش سیدمحمد مجاهد بود و پس از ایشان، خود نیز به تدریس علوم دینی پرداخت؛ به‌طوری‌که بسیاری از علما، در حلقه درسش حاضر می‌شدند.

← شاگردان


از شاگردان وی، می‌توان از شیخ مرتضی انصاری، صاحب ضوابط، سعیدالعلمای بارفروشی مازندرانی، سیدمحمدشفیع جابلقی، ملا اسماعیل یزدی و ملا آقا دربندی یاد کرد. او در سال ۱۲۴۵ ه. ق، در کربلا از دنیا رفت و در خانه‌ای نزدیک سمت جنوبی آستان حسینی، به خاک سپرده شد.

مدرسه شریف‌العلماء

[ویرایش]

در سال ۱۳۸۴ ه. ق، مرحوم آیت‌الله سیدمحسن حکیم، مدرسه‌ای دینی کنار قبر وی ساخت که به «مدرسه شریف‌العلماء» نامیده شد. پس از انتفاضه شعبانیه، رژیم بعثی عراق مدرسه را خراب نمود. اما پس از سقوط این رژیم، آیت‌الله سیدمحمدسعید حکیم، آن را بازسازی نمود و در تاریخ دهم شوال ۱۴۳۰ ه. ق، افتتاح گردید.

مشخصات بنا

[ویرایش]

مقبره شریف‌العلماء، تاکنون کنار این مدرسه، باقی مانده است و نمای بیرونی آن، با سنگ مرمر سفید، پوشیده شده است. میان این نما، پنجره بزرگی رو به قبر وجود دارد و بالای آن، لوح کوچکی از کاشی‌های آبی‌رنگ وجود دارد که نام وی بر آن، ثبت شده است. داخل اتاق مقبره نیز، لوح بزرگی از کاشی وجود دارد که بر آن، نام و القاب شریف العلماء، ثبت شده و در پایان آن، به بازسازی مقبره در سال ۱۳۵۸ ه. ق، اشاره شده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مدرس، محمدعلی، ریحانة الادب، ج۳، ص۲۱۹-۲۲۰.    
۲. ویکی پدیای عربی، مدخل «مدرسة شریف العلماء.    


منبع

[ویرایش]

زیارتگاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، ج۱، ص۲۵۷، برگرفته از مقاله «مقبره شریف العلماء».    


جعبه ابزار