شرح مشیخة الفقیه (مجلسی)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمجلسی اصفهانی، محمد تقی (۱۰۰۳ - ۱۰۷۰ ق) از علمای بزرگ اسلام و صاحب کتاب رجالی، شرح مشیخة الفقیه (روضة المتقین) می‌باشد
[۱] مجلسی، محمدتقی، شرح مشیخة الفقیه، تحقیق: سید حسین موسوی کرمانی و علی پناه اشتهاردی، قم: بنیاد فرهنگ اسلامی حاج محمد حسین کوشانپور، ۱۳۹۹ق، ج۱۴، ص۵۸۴.معرفی کتاب

[ویرایش]

این کتاب، شرحی بر مشیخه کتاب من لا یحضره الفقیه است. مؤلف در ابتدا بحثی را درباره احادیث صحیح، مطرح نموده و سپس شرح حال هر یک از رجال موجود در طرق مشیخه کتاب من لا یحضر الفقیه را مورد بحث قرار داده است.

ویژگی کتاب

[ویرایش]

در ذیل عنوان هر راوی، علاوه بر شرح حال او، توثیق، تضعیف، مذهب، اقوال علمای رجال در مورد او و مصادر مورد مراجعه به همراه اعتبار و ارزش طریق آن راوی مطرح شده است.
اسامی راویان، بر اساس حروف الفبا تنظیم شده است.
پس از بیان شرح حال راویان مشیخه کتاب من لا یحضره الفقیه در ذیل عنوان شرح رجال الفقیه، مؤلف، اسامی بسیاری از راویان موجود در این کتاب و محدثان و علمای رجال از زمان شیخ طوسی و نجاشی تا اصحاب امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) را در دوازده طبقه آورده است. اسامی بر اساس حروف الفبا تنظیم شده و در ذیل هر عنوان، مشخص شده که وی از صحابیان کدام یک از معصومان (علیهم‌السّلام) است و به این ترتیب، طبقه وی مشخص شده است.
همچنین توثیق و تضعیف راوی و مروی عنه، تمییز مشترکات و فواید رجالی با ذکر مصدر مورد مراجعه مشخص شده است. شارح، این قسمت را به منظور عدم احتیاج رجوع به کتاب‌های دیگر، تنظیم نموده است.
در این قسمت، طبقات راویان حدیث از زمان شیخ طوسی تا راویان و اصحاب امیرمؤمنان علی (علیه‌السّلام) در دوازده طبقه قرار گرفته‌اند. علاوه بر آن، مباحثی چند از فواید رجالی از قبیل تمییز مشترکات، ضبط طبقات و فوایدی دیگر، مورد بحث واقع شده است.
شایان ذکر است که شرح مشیخه کتاب من لا یحضره الفقیه محمد تقی مجلسی، به عنوان جلد چهاردهم از کتاب روضة المتقین ایشان چاپ شده است.

اسامی کتاب

[ویرایش]

محقق تهرانی در کتاب الذریعة این شرح را در ذیل دو عنوان دیگر به نام‌های شرح الاحادیث و الروضة البهیة، فهرست نموده و متذکر می‌شود که اینها اسامی تاریخی این کتاب‌اند. همچنین ایشان در الذریعة قسمت «شرح رجال الفقیه»، از این کتاب را با عنوان‌های رجال المولی محمد تقی المجلسی و طبقات الرواة، فهرست نموده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدتقی، شرح مشیخة الفقیه، تحقیق: سید حسین موسوی کرمانی و علی پناه اشتهاردی، قم: بنیاد فرهنگ اسلامی حاج محمد حسین کوشانپور، ۱۳۹۹ق، ج۱۴، ص۵۸۴.
۲. آقابزرگ تهرانی، محمدمحسن، الذریعة الی تصانیف الشیعة، ج۱۳، ص۶۴.    
۳. آقابزرگ تهرانی، محمدمحسن، الذریعة الی تصانیف الشیعة، ج۱۱، ص۲۹۰.    
۴. آقابزرگ تهرانی، محمدمحسن، الذریعة الی تصانیف الشیعة، ج۱۰، ص۱۰۱.    
۵. آقابزرگ تهرانی، محمدمحسن، الذریعة الی تصانیف الشیعة، ج۱۵، ص۱۴۸.    


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «تألیفات رجالی قرن یازدهم هجری»، تاریخ بازیابی ۹۵/۰۱/۳۱.    جعبه ابزار