شتر تشنه (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افقرآن دوزخیان (اصحاب شمال) را به شتری که مبتلا به بیماری استسقا شده تشبیه کرده که از خوردن آب سیر نمی‌شوند.


شبیه شتر تشنه

[ویرایش]

دوزخیان (اصحاب شمال) مانند شتر تشنه از آب داغ و جوشان دوزخ با حرص و ولع می‌نوشند.
فشـربون علیه من الحمیم• فشـربون شرب الهیم. «و روی آن از آب سوزان می‌ نوشید، و همچون شتران مبتلا به بیماری عطش، از آن می‌ آشامید!» («هیم» جمع «هیماء» است و «هیماء» به شتر تشنه گفته می‌شود. تشبیه حالت دوزخیان به هنگام نوشیدن از آب داغ جهنم به شتر تشنه بیانگر مطلب یاد شده است.)

← عدم سیرابی کفار


کلمه "هیم" جمع هیماء است، و "هیماء" آن شتری را گویند که مبتلا به بیماری هیام- به ضمه هاء- شده باشد، و بیماری "هیام" آفتی است که شتران بدان مبتلا می‌ شوند، مانند بیماری استسقاء (در آدمیان) که حیوان از شدت عطش آب می‌ خورد، ولی رفع عطش نمی‌ شود، و هم چنان می‌ نوشد تا بمیرد، و یا به معنای درد شدیدی است که بدان مبتلا می‌ گردد، و از شدت درد می‌ میرد. بعضی گفته ‌اند: منظور از هیم، ریگزار است که هیچ وقت از آب سیر نمی‌ شود.
و معنای آیه این است که: شما‌ای گمراهان تکذیب کننده، پس از خوردن از درخت زقوم از آبی جوشان خواهید نوشید، مانند نوشیدن شتر هیماء، و یا نوشیدن ریگزار که هرگز از نوشیدن سیراب نمی‌ شود. این جمله آخرین جمله ‌ای است که رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم مامور شد کفار را به آن مخاطب سازد.

← سرنوشت مکذبون


چنان حریصانه می‌ نوشید همانند نوشیدن شترانی که به بیماری استسقا مبتلا شده ‌اند" (فشاربون شرب الهیم). شتری که مبتلا به این بیماری می‌ شود آن قدر تشنه می‌ گردد و پی در پی آب می‌ نوشد تا هلاک شود، آری این است سرنوشت "ضالون مکذبون" در قیامت.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. واقعه/سوره۵۶، آیه۵۴.    
۲. واقعه/سوره۵۶، آیه۵۵.    
۳. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان، ج۹، ص۳۶۷.    
۴. طباطبایی، محمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ترجمه موسوی همدانی، ج۱۹، ص۲۱۷.    
۵. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۲۳، ص۲۳۷.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۸، ص۱۶۵، برگرفته از مقاله «شتر تشنه».    


جعبه ابزار