سیرة الائمة الاثنی عشر

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمؤلّف:هاشم معروف حسنی (۱۳۳۳- ۱۴۰۰ ه.ق)


معرفی کتاب

[ویرایش]

این کتاب به بررسی بعضی از جنبه های زندگی به سیره دوازده امام معصوم ـ علیهم السلام ـ پرداخته است. مثل مسائل اجتماعی، اخلاقی و به خصوص برخورد حكّام با ائمه و غیره ...
مؤلف با بحث در سیره و زندگانی حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ شروع و به مسائل مهمی از زوایای زندگی آن حضرت مثل بحث فدک پرداخته و به زیبائی آنها را تحلیل کرده است.
در ادامه نیز به بررسی و تحلیل زندگانی حضرت علی ـ علیه السّلام ـ پرداخته و به زوایای مختلفی از زندگی سیاسی، اجتماعی و اخلاقی آن حضرت اشاره می کند.
مؤلّف جلد اوّل کتاب را با زندگانی امام حسن ـ علیه السّلام ـ به پایان رسانده و در جلد دوّم با بررسی زندگانی امام حسین ـ علیه السّلام ـ شروع و با بحث در مورد امام زمان ـ علیه السّلام ـ به پایان می رساند. از نکات و مباحث قابل توجه کتاب در مورد امام حسین ـ علیه السّلام ـ بررسی واقعه عاشورا، صلح امام حسن ـ علیه السّلام ـ و قیام امام حسین ـ علیه السّلام ـ و تحلیل آنها می باشد. این کتاب در مورد تاریخ ائمه، کتاب جامع و خوبی می باشد.

وضعیت نشر

[ویرایش]

این کتاب، در ۲ جلد به عربی، به وسیله دارالتعارف در بیروت به سال ۱۴۰۶ ه.ق به چاپ رسیده و توسط محمد رخشنده به فارسی ترجمه شده و توسط انتشارات امیر کبیر به چاپ رسیده است. و نیز بار دیگر در دو جلد به زبان عربی به همت انتشارات شریف رضی در سال ۱۴۱۵ ه‍.ق به چاپ رسیده است.

منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم    


جعبه ابزار