سید محمد روحانی‌

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«آیت الله سید محمد روحانی» در شهر مقدس قم در ۲۲ شعبان سال ۱۳۳۸ (۲۱ اردیبهشت ۱۲۹۹) در خانواده‌ای اصیل و باسابقه در علم و زعامت دینی دیده به جهان گشود.


شرح حال

[ویرایش]

پدر ایشان آیت‌الله سید محمود روحانی در آن زمان از مشاهیر علمای طراز اول بود که در موضع گیری‌های مهم و اقدامات مؤثر دخالتی بایسته داشت. همچنین جد آیت‌الله روحانی، مرحوم آیت‌الله العظمی حاج سید صادق روحانی از مراجع بزرگ و رهبران دینی مؤثر در عصر خود در شهر قم بودند.
آیت‌الله روحانی نخستین مراحل تحصیلی خود را که مشتمل بر علم صرف، علم نحو، علم بلاغت و منطق است را با مقداری از دروس سطح در زادگاه خود در نزد اساتید ومتخصصین در فن گذراند.
وی سپس در سال ۱۳۵۵ ق به عراق سفر کرده و در کربلای معلی به مدت یک سال رحل اقامت افکند و در سطوح از بزرگان اساتید کربلا همچون علامه بزرگوار، آیت‌الله سید محمد هادی میلانی بهره برد.

هجرت به نجف

[ویرایش]

وی پس از به پایان بردن دروس سطح در سال ۱۳۵۷ ق به نجف اشرف سفر کرد. او در نجف اشرف از درس بزرگان حوزه و محققین آن عصر همچون مرحوم آیت‌الله شیخ محمد حسین غروی اصفهانی (مشهور به کمپانی)، آیت‌الله حاج شیخ محمد علی کاظمینی، آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا آل یاسین و محقق گرانقدر آیت‌الله حاج شیخ محمد کاظم شیرازی بهره برد. وی همچنین چندی در درس آیت‌الله خوئی حاضر گردید.
آیت‌الله روحانی زمانی که به فراگیری دروس خارج فقه و اصول اشتغال داشت به تعلیم دروس سطوح عالیه نیز اشتغال داشت. وی قبل از رسیدن به ۴۰ سالگی تدریس دروس خارج را آغاز نمود.

شاگردان

[ویرایش]

سید عبدالصاحب حکیم فرزند آیت‌الله سید محسن حکیم، شیخ محمد مهدی شمس الدین، سید محمد حسین فضل الله و برادر وی سید محمد جواد فضل الله، سید محمد باقر صدر، شیخ محمد رضا جعفری، شیخ محمد صادق جعفری، سید محی الدین غریفی، آقاحسین بروجردی از جمله شاگردان وی بوده است.
وی بر اثر عواملی سیاسی از حوزه علمیه نجف اشرف به حوزه علمیه قم هجرت کرد و مدت بیست سال به افاضه علمی در این شهر پرداخت و شاگردانی را پرورش داد.
وی سرانجام در پگاه روز جمعه ۱۹ ربیع الاول ۱۴۱۸ ق مصادف با ۳ مرداد ماه ۱۳۷۶ ش درگذشت.

آثار

[ویرایش]

۱- المرتقی الی الفقه الارقی
۲- منتقی الاصول
۳- الاشباه و النظائر فی القرآن الکریم.

پانویس

[ویرایش]منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع اصول فقه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


جعبه ابزار