سیدمحمدحسین فضل‌اللّه

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افآیت‌الله سید محمد حسین فضل الله، از علمای بزرگ لبنان و صاحب تفسیر من وحی القرآن است.


تولد

[ویرایش]

آیت‌الله سید محمد حسین فضل الله در سال ۱۳۵۴ ه. ق در شهر نجف بدنیا آمد.

حیات علمی

[ویرایش]

پدرش سید عبد الرئوف فضل الله، از علمای بزرگ بود که تمام درسهای مقدمات و سطوح را نزد پدر تلمذ نمود، دوره بحث خارج اصول و فقه را نزد اساتید بزرگی چون آیت‌الله حکیم آیت‌الله خوئی، آیت‌الله سید محمود شاهرودی، آیت‌الله شیخ حسین حلی و آیت‌الله سید محمد روحانی گذراند.
در ضمن تحصیل، لمعه، رسائل و کفایه را تدریس می‌نمود. همچنین در فعالیتهای فرهنگی، ادبی نجف شرکت می‌کرد، دارای سه دیوان شعری است که دو جلد آن چاپ شده است.

حیات سیاسی

[ویرایش]

در سال ۱۹۶۵ م که انقلاب در عراق علیه رژیم سلطنتی به سرکردگی عبد الکریم قاسم، روی داد، جماعة العلماء در نجف، فعالیتهای خود را آغاز کرد، ایشان نیز به همراه آنان وارد فعالیتهای سیاسی، اجتماعی گردید و در راه اندازی مجله «الاضواء» به همراه شهید سید محمد باقر صدر، فعالیت داشت.

مهاجرت به لبنان

[ویرایش]

در سال ۱۹۶۶ م. به تقاضای جمعی از مؤمنین به عنوان وکیل آیت‌الله حکیم و آیت‌الله خوئی روانه لبنان گردید و بعد دیگری از فعالیتهای فرهنگی، اجتماعی، خدماتی و سیاسی خود را آغاز نمود، فکر تشکیل حکومت اسلامی از محورهای فعالیتهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ایشان بود.
در این مدت به نوشتن مقالات و کتب اسلامی مشغول بود، در لبنان چند حوزه علمیه و مؤسسه خیریه پایه گذاری نمود. مدرسه‌ای در جنوب لبنان به نام «مدرسة القرآن الکریم» جهت یاد دادن قرائت تجوید و حفظ قرآن تاسیس کرد و در کنار آن علوم قرآن را به دانش آموختگان، آموزش می‌داد.

اقامه نماز جمعه

[ویرایش]

از همان ابتدا در مسجد امام رضا «علیه السلام» در منطقه بئر العبد به اقامه نماز جمعه همت گمارده بطور خلاصه ایشان مرد طرح و اندیشه، قلم و نگارش، شعر و ادب، سخن و خطابه، رزم و مبارزه و اجتهاد و فقاهت و عالمی است نو اندیش.
تالیفات متعددی در مسائل اسلامی دارد از جمله آنها، تفسیر «من وحی القرآن» که مورد بحث این مقاله می‌باشد.

موضوعات مرتبط

[ویرایش]

تفسیر من وحی القرآن

پانویس

[ویرایش]منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع التفاسیر، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور).


جعبه ابزار