سیدعلی بهشتی ورسی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افسیدعلی بهشتی، از علما و روحانیون فعال سیاسی شیعه افغانستان در قرن چهاردهم هجری می‌باشد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

وی فرزند سیدنبی بود و در ۱۳۰۸ ش در خانواده‌ای روحانی در روستای «سنگ تخت ورس» از توابع بامیان به دنیا آمد. تحصیلات خود را نزد پدرش آغاز کرد و مقدمات را از پدر و شیخ ابراهیم عالمی و شیخ محمدعلی دایکمندی آموخت و برای ادامه تحصیل به «یکاولنگ» رفت و حدود شش سال از درس شیخ موسی کلانی استفاده کرد و جزو شاگردان مقرب و خاص او در آمد.
سیدعلی در ۱۳۳۴ وارد حوزه علمیه نجف اشرف شد و پس از تکمیل سطوح عالی در دروس خارج فقه حضرات آیات: سید محسن حکیم و سید محمود شاهرودی و خارج اصول آیت‌الله خویی شرکت کرد و در کنار آنها، تفسیر، حکمت و هیات را فرا گرفت و خود نیز به تدریس پرداخت. در ۱۳۴۱ به کشورش بازگشت و در زادگاهش ساکن شد و با همکاری برخی از نیکوکاران محل، مدارس علمیه‌ای بنا کرد و به تدریس طلاب پرداخت.

شروع مبارزات سیاسی

[ویرایش]

پس از کودتای مارکسیستی اردیبهشت ۱۳۵۷ در افغانستان ، وی بیدرنگ به دفاع از اسلام و کشور برخاست و مبارزة سیاسی – نظامی پیگیری را با رژیم مارکسیستی آغاز کرد. او به کمک مردم، فرمانداری ورس را آزاد کرد و به مردم مناطق همجوار نیز برای آزادی از چنگال رژیم، کمک‌های مادی و معنوی نمود. در مناطق آزاد شده هزاره، کمیته‌های محلی تشکیل گردید و در شهریور ۱۳۵۸/ سپتامبر ۱۹۷۹ نمایندگان چهل و دو ناحیه در ورس اجتماع کرده و سازمانی با نام «شورای انقلابی اتفاق اسلامی افغانستان» تشکیل دادند که در آن، نمایندگان اهل سنت افغان نیز حضور داشتند.

رئیس شورای انقلابی

[ویرایش]

شورا که از مالکان، علما و جوانان تحصیلکرده تشکیل شده بود، سیدعلی بهشتی را به عنوان رئیس خود برگزید. با وجود فقر عمیق و رواج در مناطق هزاره، شورا موفق شد تا نظام کار آمدی جهت اداره آنجا به وجود آورد. اقدامات چشمگیر آنان، مورد حسد و کینه بدخواهان واقع شد و او ناگزیر، به منطقه «ناودر» از توابع غزنین پناهنده شد و حاضر نگردید که به کشورهای همجوار پناهنده شود.

پیوستن به حزب وحدت اسلامی

[ویرایش]

بعد از تشکیل «حزب وحدت اسلامی» افغانستان ر ۱۳۶۸، وی به آن حزب پیوست و صادقانه و مخلصانه برای اهداف حزب کوشید.

وفات

[ویرایش]

و سرانجام در مهر ۱۳۷۵ در گذشت و در زادگاهش به خاک سپرده شد.

آثار علمی

[ویرایش]

از آثار اوست: تقریرات درس خارج فقه آیت‌الله حکیم؛ تقریرات درس خارج فقه آیت‌الله شاهرودی، تقریرات درس خارج اصول آیت‌الله خویی، الارجوزه در اصول فقه؛ شروحی بر رسائل، قوانین؛ شرح منظومه؛ تجربه و مبارزه (چاپ پاکستان)، کتابی در اخلاق (چاپ پاکستان).
[۱] مشاهیر تشیع در افغانستان، ج۱ ص۴۸-۵۱.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. مشاهیر تشیع در افغانستان، ج۱ ص۴۸-۵۱.


منبع

[ویرایش]

دانشنامه های انقلاب اسلامی و تاریخ ایران، برگرفته از مقاله «بهشتی، سیدعلی».    جعبه ابزار