سلیمان بن علی عباسی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افسلیمان بن علی بن عبدالله بن عباس، مکنا به ابوایوب، از نخستین امرای عباسی در زمان تاسیس خلافت عباسی است. او ولایت مناطق بصره، اهواز، بحرین و عمان را از سوی برادرش منصور عباسی، عهده‌دار بود. زیارتگاه وی، در روستای کوت الزین، در جنوب بصره قرار دارد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

سلیمان بن علی بن عبدالله بن عباس، مکنا به «ابوایوب»، از نخستین امرای عباسی در زمان تاسیس خلافت عباسی است. پدر وی، علی بن عبدالله بن عباس، کوچک‌ترین فرزند عبدالله بن عباس، از اصحاب امام علی (علیه‌السّلام) بود که در شب شهادت امام علی (علیه‌السّلام) در سال ۴۰ ه. ق، به دنیا آمد و برای همین، علی نامیده شد.

معرفی پدر

[ویرایش]

علی بن عبدالله بن عباس در هر شبانه‌روز، هزار رکعت نماز می‌خواند و گفته شده است هزار بار سجده می‌کرد. از این‌رو به سجاد، ملقب بود. او در منطقه شراة از توابع بلقاء (واقع در اردن امروزی)، اقامت نمود. سپس به دمشق آمد و در این شهر، خانه‌ای داشت، تا اینکه در سال ۱۱۷ یا ۱۱۸ ه. ق، در شام، درگذشت.

مناطق مورد ولایت

[ویرایش]

فرزند علی بن عبدالله، سلیمان بن علی، مورد احترام دو برادر خود، سفاح و منصور، نخستین خلفای عباسی بود. او از سوی منصور، ولایت مناطق بصره، اهواز، بحرین و عمان را عهده‌دار شد. گویند غلامان زیادی را آزاد کرد، از جمله در هر شب عرفه، صد نفر را آزاد می‌کرد. او در سال ۱۴۲ ه. ق، در سن ۶۳ سالگی، درگذشت.

زیارتگاه

[ویرایش]

زیارتگاه سلیمان بن علی عباسی‌، در روستای کوت الزین، در جنوب بصره قرار دارد و نزد عوام، به «ابوالحسنین» یا «میر عبدالله» شناخته می‌شود.
[۴] باش‌اعيان عباسی، عبدالقادر، موسوعة تاریخ البصره، ج۱، ص۳۵۲.

گفتنی است که علی بن ابی‌بکر هروی، از وجود قبر سلیمان بن علی عباسی، کنار پدرش، علی بن عبدالله بن عباس و همسرش، ام‌الحسن بنت جعفر بن حسن مثنّی، در قبرستان باب‌الصغیر دمشق، خبر داده است.
[۵] هروی، علی بن ابی‌بکر، الاشارات الی معرفة الزیارات، ص۱۳.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. بلاذری، احمد بن یحیی، انساب الاشراف، ج۴، ص۷۹.    
۲. ابن‌عساکر، علی بن حسن، تاریخ مدینة دمشق، ج۴۳، ص۳۷ -۴۱.    
۳. بلاذری، احمد بن یحیی، انساب الاشراف، انساب الاشراف، ج۴، ص۸۹ - ۹۳.    
۴. باش‌اعيان عباسی، عبدالقادر، موسوعة تاریخ البصره، ج۱، ص۳۵۲.
۵. هروی، علی بن ابی‌بکر، الاشارات الی معرفة الزیارات، ص۱۳.


منبع

[ویرایش]
زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، برگرفته از مقاله «مقبره سلیمان بن علی عباسی‌» ج۲، ص۲۱۰.    


جعبه ابزار