سال 4 هجری قمری

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدر سال چهارم قمری رویدادها و وقایع نظامی مختلفی در جهان اسلام رخ داد، مانند ولادت امام حسین (علیه‌السّلام)، وفات برخی از صحابه، غزوه بنی‌نضیر و ... .


رویدادها

[ویرایش]

• ولادت حسین بن علی بن ابی‌طالب(علیه‌السّلام).

وقایع نظامی

[ویرایش]

غزوه بنی‌نضیر: آنان از یهودیان مدینه بودند که در صدد قتل پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) برآمده، پیمان او را شکستند. حضرت به آنان حمله برد و پس از محاصره، آنان را از مدینه بیرون کرد. گروهی از آنان به قلعه خیبر رفتند و گروهی دیگر به شام.

غزوه ذات‌الرقاع: پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) در راس لشکری برای جنگ با دو قبیله غطفان و بنی‌سلیم به جهت خیانت‌شان نسبت به فرستادگان پیامبر ـکه حدوداً چهل تن بودندـ رهسپار شد. پیامبر این افراد را برای آموزش شعائر اسلامی به نجد فرستاده بود اما این قبایل بیشتر آنان را کشتند. دو گروه در محلی به نام «ذات الرقاع» با یک‌دیگر برخورد کردند، ولی بین آنان جنگی روی نداد. در این غزوه، پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) نماز خوف را اقامه کرد. این غزوه هم‌چنین به نام غزوه «بئر معونه» که آبشخور بنی‌سلیم بود، خوانده می‌شود.

واقعه یوم الرجیع: در این حادثه نیز مردم عضل و قاره به فرستادگان پیامبر که خود درخواست کرده بودند تا بدانان احکام دین بیاموزند، خیانت کردند و آنها را که شش تن بودند را به قبیله هذیل (که هم‌پیمان قریش) سپردند، پنج تن از آنان از در جنگ درآمدند و کشته شدند و خبیب بن عدّی انصاری اسیر و به مکه فرستاده شد، قریش نیز او را کشت و به صلیب کشید.

درگذشتگان

[ویرایش]

خُبیب بن عدیّ انصاری.
زید بن دُثنّه.
زینب بنت خزیمه.
عاصم بن ثابت.
مُرثد غنوی.

منبع

[ویرایش]
عبدالسلام ترمانینی، رویدادهای تاریخ اسلام، ترجمه برخی پژوهشگران پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ج۱، ص۱۰۷.


جعبه ابزار