سال ۳۶ هجری قمری

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدر سال سی‌ و ششم هجری قمری، رویدادها و وقایع نظامی مختلفی در جهان اسلام رخ داد، مانند عزل معاویة بن ابی‌سفیان و همه کارگزاران عثمان بن عفان از مناصب حکومتی توسط امام علی (علیه‌السّلام)، بروز اولین شکاف، میان مسلمانان و رویارویی آنان بر سر خلافت و وقوع جنگ جمل، درگذشت برخی از شخصیت‌های مشهور مانند سلمان فارسی، طلحة بن عبیدالله و ... .


رویدادها

[ویرایش]

علی بن ابی‌طالب کارگزاران عثمان بن عفان را عزل می‌کند و کسان دیگری را به‌جای آنان می‌گمارد.
• علی بن ابی‌طالب نامه‌ای به معاویة بن ابی‌سفیان می‌نویسد و از او می‌خواهد که از مردم شام برای او بیعت بگیرد، ولی معاویه رد می‌کند. امام او را معزول می‌دارد و عثمان بن حنیف را به ولایت شام می‌گمارد و او را به آن‌جا می‌فرستد، ولی شامیان او را باز می‌گردانند.
• خبر رفتن طلحة بن عبیدالله و زبیر بن عوّام و عایشه به بصره به علی بن ابی‌طالب می‌رسد. حضرت با یارانش، آنان را تعقیب می‌کند و تلاش‌های او برای تفاهم با آنان به نتیجه نمی‌رسد.
• مردم بصره پس از جنگ جمل، با علی بن ابی‌طالب بیعت می‌کنند.
عمرو بن عاص به معاویة بن ابی‌سفیان می‌پیوندد.

وقایع نظامی

[ویرایش]

نبرد جمل: بروز اولین شکاف، میان مسلمانان و رویارویی آنان بر سر خلافت، در نبردی که علی بن ابی‌طالب در آن به پیروزی رسید و طلحه و زبیر کشته شدند و شتری که عایشه دختر ابوبکر بر آن سوار بود، پی شده و عایشه از روی آن می‌اُفتد. به دستور علی بن ابی‌طالب او را به مکه می‌برند. از آن پس این جنگ، جنگ جمل خوانده شد.

درگذشتگان

[ویرایش]

حذیفة بن یمان.
زبیر بن عوّام.
سلمان فارسی.
طلحة بن عبیدالله.
قدامة بن مظعون.
کعب بن سور.
مجاشع سلمی.
محمد بن ابی‌حذیفه.

منبع

[ویرایش]
عبدالسلام ترمانینی، رویدادهای تاریخ اسلام، ترجمه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ج۱، ص۱۶۴.

جعبه ابزار