سال ۱۶ هجری قمری

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدر سال شانزدهم هجری، رویدادها و وقایع نظامی مختلفی در جهان اسلام رخ داد، مانند وفات ماریه قبطیه همسر گرامی رسول‌ خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، انتصاب مغیرة بن شعبه به ولایت شهر بصره توسط عمر بن خطاب، ادامه فتوحات اسلامی در سرزمین‌های عراق و شام و روم، وقوع نبرد جلولا و ... .


رویدادها

[ویرایش]

عمر بن خطاب، مغیرة بن شعبه را به ولایت شهر بصره می‌گمارد.
• رفتن عمر بن خطاب به ایلیا (بیت‌المقدس) و برقراری صلح با پاتریاک «صفر ونیوس» و تحویل گرفتن شهر.

وقایع نظامی

[ویرایش]

ادامه فتوحات اسلامی در سرزمین‌های عراق و شام و روم؛

← شام


معاویة بن ابی‌سفیان غزّه را فتح و عمواس و بیت جبرین را بنا می‌کند. یزید بن معاویه (۲۰۲) نیز بیروت و جبیل را فتح می‌کند.
ابوعبیده جراح و عمرو بن عاص شهر ایلیا را محاصره و پاتریاک صفرونیوس شهر را به عمر بن خطاب که به «جابیه» آمده بود تسلیم می‌کند.

← روم و ناحیه جزیره


پس از فتح حلب و قنسرین، عیاض بن غنم در راس سپاهی از سمت شرق به ناحیه جزیره می‌رود و رقّه، رها، حرّان، سروج، سمیساط، آمِد و عین‌الورده (راس‌العین) را می‌گشاید. میسرة بن مسروق عبسی در راس سپاهی به سوی غرب می‌رود و از «الدرب» گذشته، مرعش را تصرف می‌کند و در نبردی با رومیان درگیر می‌شود که طی آن مسلمانان غنیمت می‌گیرند و عبدالله بن حذافه به اسارت گرفته می‌شود، سپس رومیان او را آزاد می‌کنند.

← عراق


• نبرد جلولا؛ ایرانیان پس از فتح مدائن توسط مسلمانان، در «جلولا» گرد می‌آیند. مسلمانان به رهبری‌ هاشم بن عتبة بن ابی‌وقاص که سردارانی چون: قعقاع بن عمرو، سعد بن مالک، عمرو بن مرّه جهنی، قیس بن مکشوح و حجر بن عدیّ در لشکرش حضور داشتند، آنان را محاصره و پس از نبردی سهمگین، جلولا را فتح می‌کنند. (ماه ذی‌القعده)
• قعقاع بن عمرو به سوی «حلوان» می‌رود، آن‌جا را آزاد و یزدگرد پادشاه ایران از آن محل فرار کرده، آهنگ خراسان می‌کند. وی پس از فتح مدائن به حلوان پناه برده بود.
• مسلمانان، به رهبری عبدالله بن معتم، ربعی بن افکل و عرفجة بن هرثمه، تکریت و نینوا را فتح می‌کنند.
• «ماسُبذان» به دست ضرار بن خطاب فتح شده، آذین پسر هرمزان، فرمانده سپاه ایران کشته می‌شود.
• فتح صلح‌آمیز «قرقیسیا» توسط عمرو بن مالک بن عتبة قرشی.

درگذشتگان

[ویرایش]

ماریه قبطیه.

منبع

[ویرایش]

عبدالسلام ترمانینی، رویدادهای تاریخ اسلام، ترجمه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ج۱، ص۱۳۳.


جعبه ابزار