زید بن دثنه بیاضی انصاری

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افزید بن دُثنّه بیاضی انصاری، از صحابه پیامبر اسلام و از حاضران در جنگ بدر و احد بود. وی در واقعه رجیع حضور داشت و به اسارت مشرکان درآمد و سرانجام در سال چهارم هجری قمری توسط غلام صفوان بن امیه به شهادت رسید.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

زید بن دُثنّه از خاندان بنی‌بیاضة بن عامر و از نیکان صحابه بود و در جنگ بدر و احد حضور داشت. وی در واقعه رجیع همراه مرثد بن ابی‌مرثد و عاصم بن ثابت و خالد بن بکیر و خبیب بن عدی، جزو هفت نفری بود که برخی از آنها کشته شدند، اما مشرکان زید بن دثنّه و خبیب را به اسارت گرفته، به مکه بردند و درآن‌جا فروختند. صفوان بن امیه، زید را خرید تا او را در مقابل قتل پدرش امیة بن خلف، بکشد و به همین منظور او را به سوی حرم بردند. گروهی از قریش که در میان آنان ابوسفیان بن حرب نیز حضور داشت، جمع شدند و در حالی که او را برای کشتن آماده کردند ابوسفیان به او گفت: تو را به خدا سوگند می‌دهم‌ای زید، آیا دوست می‌داشتی که اکنون محمد به جای تو در این‌جا بود و گردن او زده می‌شد و تو در میان خانواده‌ات می‌بودی؟
زید گفت: به خدا که دوست نمی‌دارم، محمد حتی در جایی باشد که خاری او را بیازارد و در همان حال، من در میان خانواده‌ام نشسته باشم.
ابوسفیان گفت: در میان مردم کسی را ندیدم که دیگری را دوست داشته باشد، آن‌گونه که یاران محمد او را دوست دارند. سپس نسطاس، غلام صفوان بن امیه او را کشت.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. واقدی، محمد بن عمر، المغازی، ج۱، ص۳۵۵.    
۲. مقریزی، احمد بن علی، امتاع الاسماع، ج۱، ص۱۸۶.    
۳. ابن عبدالبر، یوسف بن عبدالله، الاستیعاب، ج۲، ص۵۵۳.    
۴. ابن اثیر، علی بن ابی‌الکرم، اُسد الغابه، ج۲، ص۲۲۹.    
۵. طبری، محمد بن جریر، تاریخ طبری، ج۲، ص۵۳۸.    


منبع

[ویرایش]

عبدالسلام ترمانینی، رویدادهای تاریخ اسلام، ترجمه پژوهشگران پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ج۱، ص۱۰۷.


جعبه ابزار