زیارت ناحیه مقدسه‌ (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افزیارت ناحیه مقدسه یا اشکواره امام زمان علیه‌السّلام بر امام حسین علیه‌السّلام ، تهیه و تنظیم واحد تحقیقات مسجد مقدس جمکران می‌باشد. اثر، شامل متن زیارت ناحیه مقدسه و ترجمه آن به صورت زیرنویسی است.


سند زیارت

[ویرایش]

زیارت را محمد بن جعفر بن علی مشهدی حائری، معروف به ابن المشهدی (متولد ۵۱۰ ق) در المزار الکبیر و ابن طاووس در مصباح الزائر از قول سید مرتضی رحمة‌الله‌علیه نقل نموده‌اند. مرحوم علامه مجلسی در بحارالانوار، (ج ۹۸، ص۳۱۷) زیارت را به کتاب مزار شیخ مفید (این اثر در دسترس ما نیست) نسبت داده است.

مضامین زیارت

[ویرایش]

زیارت ناحیه مقدسه، خون گریه و سوگنامه حضرت مهدی علیه‌السّلام و مرثیه بلند آن بزرگوار بر مصائب و رنج‌های جدش، اباعبدالله الحسین علیه‌السّلام در عاشورا است. این زیارت، ترسیم و توصیف لحظه‌های شهادت اباعبدالله علیه‌السّلام و غربت و مظلومیت اهل بیت علیه‌السّلام و معتبرترین، مستندترین و بلندترین روضه‌ای است که از زبان معصوم منتقم و خون خواه سید شهیدان به ما رسیده است. این زیارت بهترین کلاس حسین شناسی است. زیارت ناحیه مقدسه، گزارش عاشورا است، گزارشی است که در آن، دقایق و صحنه‌های جزیی نیز توصیف شده است. و نیز آدمی و زائر را با شیوه عزاداری امام زمان علیه‌السّلام بر بر جدش آشنا می‌کند.

بخش های زیارت

[ویرایش]

زیارت نامه شامل هشت بخش است:
۱- سلام بر انبیاء و اولیاء ۲- سلام بر امام شهید و یاران با وفا و فداکارش ۳- آرزوی زیارت امام حسین علیه‌السّلام ۴- ذکر اوصاف، ویژگیها و سیرت امام حسین علیه‌السّلام و تاثیر شهادت آن حضرت ۵- طرح نهضت و انقلاب مقدس اباعبدالله علیه‌السّلام ۶- توصیف صحنه کربلا، شهادت، رنج‌ها و مصائب بازماندگان و قافله اسیران ۷- تحلیل بازتاب حادثه کربلا و غربت اسلام پس از شهادت و سوگواری کائنات و موجودات در شهادت اباعبدالله علیه‌السّلام ۸- نیایش، دعا و طرح درخواست‌های امام زمان علیه‌السّلام با پروردگار
[۱] فرهنگ عاشورا، محدثی، جواد، نشر معروف، ۱۳۷۴.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. فرهنگ عاشورا، محدثی، جواد، نشر معروف، ۱۳۷۴.


منبع

[ویرایش]

نرم افزار کتابخانه مهدویت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار