زندگی ایوب

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاَیوب‌، پیامبری‌ از ذریه اسحاق‌ نبی‌ که‌ صبر و بردباری‌ او در مقابل‌ بلایا شهرت‌ بسیار دارد و در قرآن‌ کریم‌ نیز با همین‌ صفت‌ ستوده‌ شده‌ است‌.


ایوب در قرآن

[ویرایش]

نام حضرت ایوب (علیه‌السّلام) چهار بار به عنوان یکی از پیامبران و بندگان صالح خدا ذکر شده است.

نسب

[ویرایش]

گرچه طبق بعضی از روایات، ایوب از نوادگان یکی از مؤمنان به حضرت ابراهیم (علیه‌السّلام) بود. ولی از آیه ۸۴ انعام استفاده می‌شود که او از نواده‌های حضرت ابراهیم (علیه‌السّلام) یا حضرت نوح (علیه‌السّلام) می‌باشد.
علامه طبرسی در مجمع البیان، سلسله نسب حضرت ایوب (علیه‌السّلام) را چنین ذکر نموده: «ایوب بن اموص بن رازج بن روم بن عیصا بن اسحاق بن ابراهیم علیه‌السّلام». بنابراین ایوب با پنج واسطه به حضرت ابراهیم (علیه‌السّلام) می‌رسد (در مورد سلسله نسب حضرت موسی (علیه‌السّلام) چنین به دست می‌آید که آن حضرت با شش واسطه به ابراهیم می‌رسد، از این رو ظاهرا ایوب (علیه‌السّلام) جلوتر از موسی (علیه‌السّلام) می‌زیست، و به همین خاطر ما در این کتاب، شرح زندگی ایوب (علیه‌السّلام) را بر شرح زندگی موسی (علیه‌السّلام) مقدم داشتیم. و در تاریخ نیز آمده: ایوب (علیه‌السّلام) قبل از موسی (علیه‌السّلام) ظهور کرد).
[۷] عماد زاده، تاریخ انبیاء عماد زاده، ص۴۵۳.
و از سوی دیگر مادر ایوب (علیه‌السّلام)، از نواده‌های حضرت لوط (علیه‌السّلام) بود. (به نقل بعضی، رحمه دختر افراهیم بن یوسف (علیه‌السّلام) بود، و به نقل دیگر دختر یعقوب (علیه‌السّلام) بود ) (و در بعضی از عبارات به جای رحمه، رحیمه آمده است
[۹] دیلمی، حسن بن ابی حسن‌محمد، ارشاد القلوب، ج۱، ص۳۳۶.
).

محل تولد

[ویرایش]

حضرت ایوب (علیه‌السّلام) در سرزمین جابیه، یکی از نقاط معروف شام چشم به جهان گشود، و پس از بلوغ، از طرف خداوند به پیامبری مبعوث گردید تا مردم آن سرزمین را از بت پرستی و فساد به سوی خداپرستی و عدالت بکشاند، او ۹۳ سال عمر کرد.
آن حضرت هفده سال مردم آن سرزمین را به سوی خدای یکتا دعوت کرد، هیچ کس جز سه نفر، به او ایمان نیاوردند.
او همسر با ایمان و بسیار مهربانی به نام «رحمه» داشت که در سخت‌ترین شرایط، به ایوب (علیه‌السّلام) خدمت کرد، و نسبت به او وفاداری نمود.

غرق در نعمتهای الهی

[ویرایش]

گرچه ایوب (علیه‌السّلام) چندان در هدایت قوم خود توفیق نیافت، ولی خودسازی و صبر و استقامت او، همواره در تاریخ درس مقاومت و خودسازی به انسانها آموخته و می‌آموزد، و موجب نجات انسانها می‌شود.
حضرت ایوب (علیه‌السّلام) بر اثر دامداری، دارای گوسفندان و شترها و گاوهای بسیار شد، و ثروت کلانی به دست آورد، به علاوه در توسعه کشاورزی کوشید، و دارای مزارع، باغها، ساربانان، چوپانان، غلامان و فرزندان بسیار گردید.
ولی همه تلاشهایش براساس عدالت بود، حقوق الهی و حقوق مردم را ادا می‌کرد، و همواره نعمت‌های الهی را شکر می‌نمود، و هرگز امور مادی او را از [[|عبادت]] الهی باز نداشت، اگر در انجام دو کار ناگزیر می‌شد، آن را که برای بدنش دشوارتر و خشن‌تر بود برمی گزید، و همواره در کنار سفره‌اش یتیمان حاضر بودند.
بعضی نوشته‌اند: ایوب (علیه‌السّلام) هفت پسر و سه دختر داشت، و دارای شش هزار شتر و چهارده هزار گوسفند، و هزار جفت گاو و هزار الاغ بود.
[۱۱] عماد زاده، تاریخ انبیاء عماد زاده، ص۴۵۳ -۴۵۴.
کوتاه سخن آن که در میان انواع نعمتهای الهی از مادی و معنوی قرار داشت، و همواره شکر و سپاس الهی می‌گفت، و به عبادت خدا اشتغال داشت، و به مستمندان رسیدگی می‌کرد، و آن چه از وظایف و مسؤولیت‌های دینی و انسانی بود، همه را به گونه شایسته انجام می‌داد.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

ایوب؛ آزمایش ایوب؛ بلای ایوب.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نساء/سوره۴، آیه۱۶۳.    
۲. انعام/سوره۶، آیه۸۴.    
۳. انبیاء/سوره۲۱، آیه۸۳.    
۴. صاد/سوره۳۸، آیه۴۱.    
۵. علامه مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، ج۱۲، ص۲۸۴.    
۶. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان، ج۴، ص۱۰۳.    
۷. عماد زاده، تاریخ انبیاء عماد زاده، ص۴۵۳.
۸. علامه مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، ج۱۲، ص۳۵۲ -۳۵۳.    
۹. دیلمی، حسن بن ابی حسن‌محمد، ارشاد القلوب، ج۱، ص۳۳۶.
۱۰. حویزی، عبدعلی بن جمعه، اقتباس از تفسیر نور الثقلین، ج۳، ص۴۴۵ -۴۴۶.    
۱۱. عماد زاده، تاریخ انبیاء عماد زاده، ص۴۵۳ -۴۵۴.


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «زندگی ایوب»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۴/۱۱/۲۶.    

رده‌های این صفحه : مقالات اندیشه قم
جعبه ابزار