حکمت خدا و نجات عیسی (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افیکی از آثار حکمت خداوند نجات عیسی علیه‌السّلام از دست دشمنان است که در قرآن کریم به آن اشاره شده است.


نجات عیسی

[ویرایش]

نجات عیسی علیه‌السّلام از دست دشمنان و عروج وی به سوی خدا، امری حکیمانه الهی بود.
"وقولهم انا قتلنا المسیح عیسی ابن مریم رسول الله وما قتلوه وما صلبوه ولـکن شبه لهم... • بل رفعه الله الیه وکان الله عزیزا حکیما. و گفتارشان که: «ما، مسیح عیسی بن مریم، پیامبر خدا را کشتیم! » در حالی که نه او را کشتند، و نه بر دار آویختند لکن امر بر آنها مشتبه شد. و کسانی که در مورد (قتل) او اختلاف کردند، از آن در شک هستند و علم به آن ندارند و تنها از گمان پیروی می‌کنند و قطعا او را نکشتند! • بلکه خدا او را به سوی خود، بالا برد. و خداوند، توانا و حکیم است "
که آنها بگمان خود عیسی را کشته بودند، حال آنکه بطور یقین دیگری را کشته بودند.
بل رفعه الله الیه: بلکه خداوند عیسی را بسوی خود بالا برد و آنها او را نکشته و بدار نزده بودند. تفسیر این جمله را در سوره آل عمران، ذیل آیه: «اذ قال الله یا عیسی انی متوفیک و رافعک الی» (آیه ۵۵) بیان کرده‌ایم و کان الله عزیزا حکیما: خداوند همواره از دشمنان خود انتقام گرفته و در کارها و تقدیرات خود حکیم است. بنا بر این کسانی که از محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم می‌خواستند که کتابی از آسمان بر ایشان نازل کند، از عقوبت او بترسند، چنان که این عقوبت دامنگیر پیشینیان هم گردید. این معنی از ابن عباس است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نساء/سوره۴، آیه۱۵۷.    
۲. نساء/سوره۴، آیه۱۵۸.    
۳. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج۳، ص۲۳۴.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱۲، ص۷۷، برگرفته از مقاله « نجات عیسی»    


جعبه‌ابزار