حوزه علمیه بهشهر

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افبهشهر که قبلاً «اشرف» خوانده می‌شد از شهرهای صنعتی شمال ایران است که در فاصله هشت کیلومتری دریای خزر قرار دارد.
از علمای بزرگ بهشهر می توان آیات اعظام کوهستانی، نبوی و ملا محمد اشرفی می‌توان اشاره کرد. آیت‌الله کوهستانی در قریه کوهستان تصمیم به تاسیس حوزه و تربیت طلاب گرفت و توانست علمای بزرگی را تحویل استان مازندران دهد.


علمای بهشهر

[ویرایش]

۱. آیت‌الله کوهستانی
۲. آیت‌الله ملا محمد اشرفی
۳. آیت‌الله نبوی این سه بزرگوار از جمله دانشمندان برجسته این دیار هستند که در نشر فرهنگ علوی اهتمام ورزیده‌اند.
۴. آیت‌الله سیدمحسن نبوی اشرفی، مقدمات و سطح را در مازندران و سطوح عالی را در نجف اشرف از آیات عظام علامه یزدی، شریعت اصفهانی، میرزا محمدحسین نائینی، آیت‌الله العظمی اصفهانی بهره برد و به مقام رفیع اجتهاد نایل آمد آن‌گاه به تدریس فقه و اصول پرداخت.
۵. آیت‌الله سیدخلیل محمدی
۶. شیخ مهدی شاهرودی
۷. شیخ حسین رحمانی

اقدامات آیت‌الله کوهستانی

[ویرایش]

آیت‌الله شیخ محمد کوهستانی از فقهای ربانی حوزه علمیه بهشهر بودند که از آیات عظام نائینی و اصفهانی استفاده علمی نموده و به مقام اجتهاد رسید و در قریه کوهستان (یک فرسخی بهشهر) اسکان یافتند.

← تاسیس حوزه علمیه


آیت‌الله کوهستانی در این روستا به تاسیس حوزه‌ای با چندین مدرسه اقدام نمودند که عبارتند از:
۱. مدرسه فضل
۲. مدرسه رحمت
۳. مدرسه فرح
۴. مدرسه خیر
۵. مدرسه جمع
ایشان در وجه تسمیه این مدارس می‌گویند: «چون تصمیم گرفتم در کوهستان حوزه‌ای تاسیس و مدارسی برای سکونت طلاب بنا کنم با خدا مشورت کرده و استخاره نمودم این آیه آمد: «قل بفضل الله و رحمته و بذلک فلیفرحوا هو خیر مما یجمعون». پس پنج مدرسه و هر کدام را به نام یکی ازکلمات آیه گذاردم.
[۲] شریف رازی، محمد، گنجینه دانشمندان، ج۳، ص۲۵۵.


← شاگرد پروری


بسیاری از علمای مازندران، بهشهر، هزار جریب نکا، رستم کلا و... از شاگردان ایشان می‌باشند. آیت‌الله کوهستانی پس از سالیان متمادی پرورش و تربیت نفوس در سال ۱۳۹۲ق به دیار باقی شتافتند.
ایشان از مجتهدان نامی و اساتید اخلاق و معارف حقه الهیه بودند که با ساده زیستی و ارتباط با حضرت ولی عصر (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) بهشهر را به یکی از شهرهای نورانی و پر برکت ایران تبدیل نمودند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. یونس/سوره۱۰، آیه۵۸.    
۲. شریف رازی، محمد، گنجینه دانشمندان، ج۳، ص۲۵۵.


منبع

[ویرایش]

سایت پژوهه، برگرفته از مقاله «حوزه علمیه بهشهر»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۸/۲۹.    


جعبه ابزار