حقائق الاصول (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«حقائق الاصول»، به زبان عربی، تالیف فقیه دانشمند، حضرت آیة الله العظمی سید محسن طباطبایی حکیم (قدس سره الشریف) (۱۳۹۰ ق)، است.


معرفی کتاب

[ویرایش]

کتاب حاضر، تعلیقه‌ای بر کتاب «کفایة الاصول» آخوند خراسانی است. مؤلف، در این کتاب، به شرح و توضیح عبارات کفایه پرداخته است. وی، در این کتاب علاوه بر نقد و بررسی آراء و دیدگاه‌های اصولی آخوند خراسانی، نظریات خود را نیز مطرح نموده است، بنا بر این، کتاب، حاوی یک دوره کامل علم اصول و شامل تمام مباحث کفایه و یکی از ارزش‌مندترین منابع برای دست یابی به دیدگاه‌های اصولی مؤلف، می‌باشد، لذا بسیار مورد توجه علمای حوزه‌های علمیه و طلاب و فضلای درس‌های خارج اصول قرار گرفته است.
حضرت آیة الله حکیم، در حدود سال ۱۳۴۶ ق، هنگامی که کتاب «کفایة الاصول» را تدریس می‌کرد، اقدام به نگارش این کتاب نمود.
وی، در این کتاب، فقط به شرح و بررسی دیدگاه‌های اصولی آخوند خراسانی پرداخته و دیدگاه‌های دیگر علمای اصولی را مطرح ننموده است.
این کتاب، بعد از ۲۶ سال، در سال ۱۳۷۲ ق، توسط فرزند مؤلف، سید یوسف طباطبایی حکیم به چاپ رسید. وی، در این باره می‌گوید: پدرم، در این دوران به دلیل مشاغل مرجعیت، دیگر فرصت مرور و تجدید نظر در این کتاب را نداشته و برای از بین نرفتن این اثر ارزش‌مند و گران بها به ما اجازه چاپ آن را داده است.

ساختار کتاب

[ویرایش]

کتاب، در دو جزء و مباحث آن به ترتیب مباحث کفایه تنظیم شده است. مؤلف، در هر مبحث، نخست، پاره‌ای از عبارات مرحوم آخوند را به دنبال لفظ «قوله» آورده و سپس به شرح و بررسی آن پرداخته است.

نمونه‌ای از مطالب کتاب

[ویرایش]

(قوله: تنافی الدلیلین او الادلة). المعروف تعریف التعارض بانه تنافی مدلولی الدلیلین و ربما اضیف الیه قولهم علی وجه التناقض او التضاد و قد عدل عنه الی ما ذکره فی المتن. اقول: اما اضافة قید التناقض و التضاد فالظاهر ان الباعث علیها دفع توهم اختصاص التعارض بما کان مدلولهما متناقضین کما یقتضیه الجمود علی علی مفهوم التنافی، لکن لا یخفی انه اذا عممنا المدلول للمدلول الالتزامی العقلی، فالدلیلان الدالان علی المتضادین بالمطابقة دالان علی المتناقضین بالالتزام فلو قیدنا التنافی بالتناقض فقط کان التعریف عاما فضلا عما اذا جرد عن القید فلا مقتضی اذا لتکلف التقیید...

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سید محسن حکیم، حقائق الاصول، ج۲، ص۵۵۱.    


منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع اصول فقه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب اصولی شیعه
جعبه ابزار