• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

حضرت سلیمان بن داوود

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افبرای دیگر کاربردها، سلیمان (ابهام‌زدایی) را ببینید.

نبی الله سلیمان(ع) از پیامبران بزرگ بنی اسرائیل می‌باشد.پایتخت او بیت المقدس در شام بود. خداوند نیروهای عظیم و امكانات بسیار در اختیار او قرار داده بود،‌تا آن جا كه رعد و برق و جن و انس و همه پرندگان و چرندگان و حیوانات دیگر تحت فرمان او بودند و او زبان همه آنها را می‌دانست و بر سراسر زمین فرمانروایی می‌نمود.


۱ - معرفی اجمالی حضرت سلیمان

[ویرایش]

یكی از پیامبران بزرگی كه هم دارای مقام نبوّت بود و هم دارای حكومت بی‌نظیر و بسیار وسیع، حضرت سلیمان بن داوود(ع)است كه نام مباركش هفده بار در قرآن آمده است.وبا یازده واسطه به حضرت یعقوب(ع) می‌رسد وخداوند در تمجید او می‌فرماید:«وَ وَهَبْنا لِداوود سُلَیمانَ نِعْمَ الْعَبْدُ إِنَّهُ أَوَّابٌ؛ ما سلیمان را به داوود ـ علیه السلام ـ بخشیدیم، چه بنده خوبی! زیرا همواره با خدا ارتباط داشت و به سوی خدا بازگشت می‌كرد و به یاد او بود.»
حضرت سلیمان(ع)با تمام حشمت و شكوه و قدرت بی‌نظیر بر جهان حكومت می‌كرد.
هدف حضرت سلیمان(ع)این بود كه همه انسانها را به سوی خدا و توحید و اهداف الهی دعوت كند و از هرگونه انحراف و گناه باز دارد و همه امكانات را در خدمت جذب مردم به سوی خدا قرار دهد.
امام صادق(ع)فرمود: «چهار نفر بر سراسر زمین فرمانروایی كردند كه دو نفر از مؤمن ان بودند و دو نفر از کافر ان. مؤمنان عبارت بودند از سلیمان و ذو القرنین(ع) ـ علیهما السلام ـ ، و كافران عبارت بودند از بخت النصر و نمرود.
[۲] سفینه البحار، ج ۱، ص ۶۰ (واژه بخت).


۲ - حضرت سلیمان در قرآن

[ویرایش]

قرآن در آیه ۱۲ و۱۳ سوره سبأ، گوشه‌ای از عظمت و امكانات وسیع سلیمان را بازگو كرده و چنین می‌فرماید:
«و برای سلیمان(ع)باد را مسخّر كردیم كه صبحگاهان مسیر یك ماه را می‌پیمود، و عصرگاهان مسیر یك ماه را، و چشمه مس (مذاب) را برای او روان ساختیم، و گروهی از جنّ پیش روی او به اذن پروردگارش كار می‌كردند، و هر كدام از آنها كه از فرمان ما سرپیچی می‌كرد، او را عذاب آتش سوزان می‌چشاندیم.
آنها هر چه سلیمان ـ علیه السلام ـ می‌خواست برایش درست می‌كردند، معبد ها، تمثالها، ظروف بزرگ غذا همانند حوضها، و دیگهای ثابت (كه از بزرگی قابل حمل و نقل نبود، و به آنان گفتیم: ) ای آل داوود! شكر (این همه نعمت را) بجا آورید، ولی عده كمی از بندگان من شكر گزارند.
آری خداوند مواهب عظیمی به این پیامبر بزرگ داد، مركبی بسیار سریع و تندرو كه با آن می‌توانست در مدتی كوتاه، سراسر كشور پهناورش را سیر كند، موادّ معدنی فراوان برای انواع صنایع و نیروی فعال كافی برای شكل دادن به این مواد معدنی به او عطا كرد.
او با بهره گیری از این وسایل، معابد بزرگی ساخت. و مردم را به عبادت خدای یكتا ترغیب نمود، و برای پذیرایی از لشكریان و مستضعفان، امكانات وسیعی در اختیارش قرار گرفت و در برابر این همه مواهب، خداوند به او دستور شكرگزاری داد.

۳ - سرانجام حضرت سلیمان

[ویرایش]

حضرت سلیمان در سیزده سالگی حكومت را به دست گرفت و چهل سال حكومت كرد و در سن ۵۳ سالگی از دنیا رفت.
ومطابق بعضی از روایات،‌حضرت سلیمان ۷۱۲ سال عمر كرد
طی ملاقاتی با عزرائیل (ملک الموت)،سلیمان(ع)دریافت كه مرگش نزدیك شده است، به خدا عرض كرد: «خدایا! مرگ مرا از جنّیان بپوشان، تا هم بنای ساختمان مسجد را به پایان برسانند، و هم انسانها بدانند كه جنّ‌ها علم غیب نمی‌دانند.»
سلیمان(ع)به محراب و محل عبادت خود بازگشت و در حالی كه ایستاده و بر عصایش تكیه داده بود، از دنیا رفت. مدّتی به همان وضع ایستاده بود و جنّ‌ها به تصوّر این كه او زنده است و نگاه می‌كند، كار می‌كردند. سرانجام موریانه‌ای وارد عصای او شد و درون آن را خورد. عصا شكست و جنازه سلیمان (ع)از ناحیه صورت به زمین افتاد. آن گاه همه فهمیدند كه او از دنیا رفته است.
از آن پس جنّ‌ها از موریانه‌ها تشكّر و قدردانی می‌كنند، چرا كه پس از اطلاع از مرگ سلیمان ـ علیه السلام ـ دست از كارهای سخت كشیدند. ،در قرآن به مرگ سلیمان اشاره شده است

۴ - پانویس

[ویرایش]
 
۱. ص/سوره۳۸،آیه۳۰.    
۲. سفینه البحار، ج ۱، ص ۶۰ (واژه بخت).
۳. سبأ/سوره۳۴،آیه( ۱۲-۱۳).    
۴. بحار،علامه مجلسی، ج ۱۴، ص ۱۴۲.    
۵. بحار،علامه مجلسی، ج ۱۴، ص ۱۴۰.    
۶. بحار،علامه مجلسی، ج ۱۴، ص(۱۴۲-۱۴۱).    
۷. سبأ/سوره۳۴،آیه۱۴.    


۵ - منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم    


جعبه ابزار