حرقوص بن زهیر سعدی تمیمی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افحرقوص بن زهیر سعدی تمیمی معروف به ذوالثدیه، صحابی پیامبر اسلام و از فرماندهان جنگ‌های دوره خلفای نخستین بود. او در صفین جز یاران علی بن ابی‌طالب بود اما بعدها به خوارج پیوست. وی سرانجام به سال ۳۸ هجری قمری در جنگ نهروان کشته شد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

حرقوص بن زهیر سعدی تمیمی، صحابی دلاور، شجاع و فرمانده‌ای رزم‌آور بود. او را «ذوالثدیه» می‌خواندند؛ زیرا پستانی مانند زنان داشت.

نبرد با هرمزان

[ویرایش]

عمر بن خطاب او را برای نبرد با هرمزان فرستاد و فرماندهیِ سپاه را به او سپرد. وی با هرمز جنگید و منطقه «سوق الاهواز» را فتح کرد و در آن‌جا ساکن گردید.

حرقوص و امام علی

[ویرایش]

حرقوص تا روزگار علی بن ابی‌طالب در آن‌جا بود و با او در صفین حضور داشت. بعدها به خوارج پیوست و در کنارشان، با علی جنگید. او يكى از پيشوايان حروریه مى‌باشد.
هنگامی که علی بن ابی‌طالب به نبرد خوارج رفت، حرقوص به وی گفت: به خدا سوگند! در نبرد با تو غیر از رضایت الهی و نجات در آخرت را نمی‌خواهیم. سپس علی این آیه را برای او تلاوت کرد:
«قل هل اُنبّئکم بالاخسرین اعمالاً الذین ضلّ سعیهم فی الحیاة الدنیا وهم یحسبون انهم یحسنون صنعاً؛ بگو: آیا شما را آگاه کنیم که کردار چه کسانی بیش از همه به زیان‌شان بود؟ آنهایی که کوشش‌شان در زندگی دنیا تباه شد و می‌پنداشتند کاری نیکو می‌کنند».

وفات

[ویرایش]

حرقوص سرانجام در صحنه نبرد نهروان به سال ۳۸ هجری قمری کشته شد.
[۵] مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، دائرة المعارف الاسلامیه، ماده «حرقوص سعدی».


پانویس

[ویرایش]
 
۱. کهف/سوره۱۸، آیه۱۰۳.    
۲. کهف/سوره۱۸، آیه۱۰۴.    
۳. ابن اثیر، علی بن ابی‌الکرم، اسد الغابه فی معرفه الصحابه، ج۱، ص۳۹۶.    
۴. اسفراینی، ابوالمظفر، التبصیر فی الدین، ص۴۸.    
۵. مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، دائرة المعارف الاسلامیه، ماده «حرقوص سعدی».


منبع

[ویرایش]

خاتمی، احمد، فرهنگ علم کلام، ص۱۱۸.
عبدالسلام ترمانینی، رویدادهای تاریخ اسلام، ترجمه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ج۱، ص۱۶۹.

جعبه ابزار