ثوبان مولی رسول الله (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افثوبان بن بجدد ابوعبدالله غلام رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و از ملازمان همیشگی او بود.


ثوبان از محبان پیامبر و اهل بیت

[ویرایش]

گفتنی است که در کتاب‌های معتبر روایی ما؛ مانند کتب اربعه، روایتی از او نقل نشده است؛ اما در دیگر کتاب‌های حدیثی تعدادی روایات از او نقل شده است. از جمله روایاتی که از او رسیده است و در آن می‌توان به علاقه او به رسول خدا و اهل بیتش ـ علیهم‌السّلام ـ دست یافت، روایتی است که پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم ـ از علاقه ثوبان به خود و اهل بیتشان می‌پرسند که ثوبان می‌گوید: به خدا قسم اگر با شمشیرها قطعه قطعه شوم، یا بدنم با قیچی بریده شود، یا در آتش سوزانده شوم و... برای من آسان تر از آن است که نسبت به شما و اهل بیت و اصحابتان کوچک‌ترین ناخالصی در دلداشته باشم.

← شان نزول ۶۹ نساء


طبرسی در تفسیر مجمع البیان در ذیل آیه «و من یطع الله و الرسول فاولئک مع الذین انعم الله علیهم من النبیین و الصدیقین و الشهداء و الصالحین و حسن اولئک رفیقا»، می‌گوید: گفته شده است این آیه در شان ثوبان خادم پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم ـ نازل شده است؛ زیرا روزی به خدمت پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم ـ رسید، در حالی که پریشان و مریض بود. پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم ـ به او فرمودند چه شده است؟ گفت: بیمار نیستم، ولی در این فکرم که فردای قیامت، اگر وارد جهنم شوم، هرگز شما را نمی‌بینم و اگر وارد بهشت شوم، مقام و منزلتی بسیار پایین تر از شما خواهم داشت که نمی‌توانم به حضورتان برسم، همین موضوع است که مرا اندوهناک کرده است. در این هنگام بود که این آیه نازل شد و پیامبر به او فرمود: به خدا قسم! ایمان هیچ مسلمانی کامل نمی‌شود تا این که مرا از خودش و پدر و مادرش و همسر و فرزندانش و از همه مردم بیشتر دوست داشته باشد. به روایت مفسران، نزول آیه ۶۹ سوره نساء درباره وی دانسته شده است که به دلیل علاقه شدید به پیامبر صلی الله علیه وآله، نگران جدایی از آن حضرت در قیامت بود. بنابراین با توجه به مطالب بیان شده، می‌توان وی را از محبان رسول خدا و خاندان پاکش دانست.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. تفسیر امام حسن عسکری علیه‌السّلام، ص۳۷۰.    
۲. بحار الانوار، مجلسی، محمدباقر، ج۲۷، ص۱۰۰.    
۳. نساء/سوره۴، آیه۶۹.    
۴. مجمع البیان، طبرسی، ج۳، ص۱۲۵.    
۵. اسباب النزول، واحدی، ص۱۶۵.    
۶. مجمع البیان، طبرسی، ج۳، ص۱۲۶.    


منبع

[ویرایش]
فرهنگ قرآن، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «ثوبان مولی رسول الله».    


رده‌های این صفحه : رجال | صحابه
جعبه ابزار