توفیق در صبر (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افصبر در برابر اذیتهای مخالفان، نیازمند امداد و توفیق الهی می باشد.


معنای صبر

[ویرایش]

صبر در لغت به حبس، امساک و در محدودیت قرار دادن اطلاق میگردد؛و در اصطلاح علم اخلاق به حفظ نفس از اضطراب، اعتراض و شکایت و همچنین به آرامش و طمأنینه گفته می‌شود.
صبر موارد مختلفی دارد، از جمله: صبر در خوداری از سخن گفتن را "کتمان" و صبر در اجتناب از خوردن و آشامیدن را "صوم (روزه)" گویند.

صبر و توفیق الهی

[ویرایش]

واصبر وما صبرک الا بالله ولا تحزن علیهم ولا تک فی ضیق مما یمکرون.( صبر کن، و صبر تو فقط برای خدا و به توفیق خدا باشد! و بخاطر (کارهای) آنها، اندوهگین و دلسرد مشو! و از توطئه‌های آنها، در تنگنا قرار مگیر! )(یعنی: صبر تو نیست مگر با امداد و کمک خدا و توفیق او. )در این آیه رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم را امر به صبر داده، بشارتش می‌دهد که این نیرو و توانایی که بر صبر دارد و می‌تواند این همه تلخی‌ها را در راه خدا بچشد، از خدای تعالی است، آری هر امری وقتی قابل امتثال است که مامور، قدرت بر امتثال آن را داشته باشد، خدای تعالی بعد از امر به صبرش خاطر نشان می‌سازد که قدرت بر این صبر داری، چون حول و قوه تو همه از پروردگار تو است، پس در اینکه فرمود: " و ما صبرک الا بالله" اشاره بهمین است که غم مخور، خدا تو را بر چنین صبری نیرو داده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. المفردات فی غریب القرآن، راغب اصفهانی، ص۲۷۳.    
۲. لسان‌العرب‌، ابن منظور، ج‌۴، ص۴۳۸.    
۳. التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، مصطفوی، ج‌۶، ص۱۸۲.    
۴. المفردات فی غریب القرآن، ص۲۷۳.    
۵. لسان العرب، ج‌۴، ص۴۳۸.    
۶. نحل/سوره۱۶، آیه۱۲۷.    
۷. مجمع البیان، طبرسی، ج۶، ص۲۱۲.    
۸. ترجمه تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، ج۱۲، ص۵۳۸.    


منبع

[ویرایش]
فرهنگ قرآن، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «توفیق در صبر».    رده‌های این صفحه : توفیق | صبر و استقامت | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار