تواضع محمد (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افپیامبر گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم در برابر مؤمنان تواضع داشتند.


تواضع پیامبر

[ویرایش]

از وظایف پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و رهبران دینی جامعه،تواضع در برابر مؤمنان می باشد.
واذا جاءک الذین یؤمنون بـایـتنا فقل سلـم علیکم...هرگاه کسانی که به آیات ما ایمان دارند نزد تو آیند، به آنها بگو: « سلام بر شما پروردگارتان، رحمت را بر خود فرض کرده؛ هر کس از شما کار بدی از روی نادانی کند، سپس توبه و اصلاح (و جبران) نماید، (مشمول رحمت خدا می‌شود چرا که) او آمرزنده مهربان است.»(خطاب آیه به پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم است، ولی چون آن حضرت نمونه‌ای برای همگان است، این ویژگی برای همه رهبران دینی ضروری است.).شان نزول آن هر چه باشد، شک نیست که مفهوم آیه یک معنى کلى و وسیع است و همه را شامل میشود، زیرا نخست به صورت یک قانون کلى به پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) دستور مى دهد که تمام افراد با ایمان را هر چند گناهکار باشند، نه تنها طرد نکند، بلکه به خود بپذیرد و چنین مى گوید:
هر گاه کسانى که به آیات ما ایمان آورده اند به سراغ تو بیایند، به آنها بگو: سلام بر شما.

← آیات مشابه


لا تمدن عینیک الی ما متعنا به ازوجـا منهم ولا تحزن علیهم واخفض جناحک للمؤمنین.(بنابر این،) هرگز چشم خود را به نعمتهای (مادّی)، که به گروه‌هایی از آنها(= کفّار )دادیم، میفکن! و بخاطر آنچه آنها دارند، غمگین مباش! و بال (عطوفت) خود را برای مؤمنین فرود آر!
واخفض جناحک لمن اتبعک من المؤمنین.و بال و پر خود را برای مؤمنانی که از تو پیروی می‌کنند بگستر! .دستور سومى که به پیامبر مى دهد در زمینه تواضع و فروتنى و نرمش در برابر مؤمنان است مى فرماید: ((بالهاى خود را براى مؤ منان بگستر و پائین بیاور)) (و اخفض جناحک للمؤ منین ).

پانویس

[ویرایش]
 
۱. انعام/سوره۶، آیه۵۴.    
۲. تفسیر نمونه، مکارم شیرازی، ج۵، ص۲۵۹.    
۳. حجر/سوره۱۵، آیه۸۸.    
۴. شعراء/سوره۲۶، آیه۲۱۵.    
۵. تفسیر نمونه، مکارم شیرازی، ج۱۱، ص۱۳۲.    


منبع

[ویرایش]
فرهنگ قرآن،مرکز فرهنگ و معارف قرآن،برگرفته از مقاله «تواضع عبدالرحمان»    جعبه ابزار