تقلید از نیاکان و شیطان (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدر این مقاله به بررسی آیاتی که در مورد پیروی انسان‌ها از شیطان به صورت پیروی کورکورانه از اجدادشان می‌پردازیم.


تقلید کورکورانه

[ویرایش]

تقلید کورکورانه از نیاکان، باعث پیروی از شیطان:
یـایها الناس کلوا مما فی الارض حلـلا طیبـا ولا تتبعوا خطوت الشیطـن انه لکم عدو مبین• واذا قیل لهم اتبعوا ما انزل الله قالوا بل نتبع ما الفینا علیه ءاباءنا اولو کان ءاباؤهم لایعقلون شیــا ولا یهتدون. «ای مردم از آنچه در زمین است حلال و پاکیزه بخورید و از گام‌های شیطان پیروی نکنید، چه اینکه او دشمن آشکار شما است و هنگامی که به آنها گفته شود از آنچه خدا نازل کرده است پیروی کنید، می‌گویند: بلکه ما از آنچه پدران خود را بر آن یافتیم پیروی می‌نمائیم، آیا نه این است که پدران آنها چیزی نمی‌فهمیدند و هدایت نیافتند؟!».

تقلید از نیاکان

[ویرایش]

در اینجا اشاره به منطق سست مشرکان در مساءله تحریم بی‌دلیل غذاهای حلال، و یا بت‌پرستی، کرده، می‌گوید: (هنگامی که به آنها گفته شود از آنچه خدا نازل کرده پیروی کنید می‌گویند ما از آنچه پدران و نیاکان خود را بر آن یافتیم پیروی می‌کنیم) (و اذا قیل لهم اتبعوا ما انزل الله قالوا بل نتبع ما الفینا علیه آباءنا).
قرآن بلافاصله این منطق خرافی و تقلید کورکورانه از نیاکان را با این عبارت کوتاه و رسا محکوم می‌کند: (آیا نه این است که پدران آنها چیزی نمی‌فهمیدند و هدایت نیافتند)؟! (اولو کان آباؤ هم لا یعقلون شیئا و لایهتدون).

تبعیت بی‌چون و چرا

[ویرایش]

واذا قیل لهم اتبعوا ما انزل الله قالوا بل نتبع ما وجدنا علیه ءاباءنا او لو کان الشیطـن یدعوهم الی عذاب السعیر.
«هنگامی که به آنها گفته شود از آنچه خدا نازل کرده پیروی کنید، می‌گویند: نه، ما از چیزی پیروی می‌کنیم که پدران خود را بر آن یافتیم! آیا حتی اگر شیطان آنها را دعوت به عذاب آتش فروزان کند (باز هم تبعیت می‌کنند)؟!».

پانویس

[ویرایش]
 
۱. بقره/سوره۲، آیه۱۶۸.    
۲. بقره/سوره۲، آیه۱۷۰.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱، ص۵۷۵.    
۴. لقمان/سوره۳۱، آیه۲۱.    
۵. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۷، ص۶۳.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۸، ص۳۲۴، برگرفته از مقاله «تقلید از نیاکان و شیطان».    


رده‌های این صفحه : تقلید | شیطان | موضوعات قرآنی | نیاکان
جعبه ابزار