تقلید از نیاکان و ایمان (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدر این مقاله به بررسی آیاتی که مربوط به قوم حضرت موسی و پیشینیان از آنهاست و درباره موارد ممانعت از ایمان آوردن آنها به خدای یکتا می‌پردازیم.


تقلید کورکورانه اشراف

[ویرایش]

تقلید کورکورانه اشراف از نیاکان خود مانع ايمان آوردن آنان:
والی عاد اخاهم هودا قال یـقوم اعبدوا الله ما لکم من الـه غیره افلا تتقون• قال الملا الذین کفروا من قومه انا لنرک فی سفاهة وانا لنظنک من الکـذبین• قالوا اجئتنا لنعبدالله وحده ونذر ما کان یعبد ءاباؤنا فاتنا بما تعدنا ان کنت من الصـدقین• فانجینـه والذین معه برحمة منا وقطعنا دابر الذین کذبوا بـایـتنا وما کانوا مؤمنین. «و به سوی قوم عاد برادرشان هود را فرستادیم، گفت‌ ای قوم من! (تنها) خدا را پرستش کنید که جز او معبودی برای شما نیست، آیا پرهیزگاری پیشه نمی‌کنید؟! اشراف کافر قوم او گفتند ما تو را در سفاهت (و نادانی و سبک مغزی) می‌بینیم و ما مسلما تو را از دروغگویان می‌دانیم. گفتند آیا به سراغ ما آمده‌ای که تنها خدای یگانه را بپرستیم و آنچه را پدران ما می‌پرستیدند رها کنیم، حال که چنین است آنچه (از بلا و عذاب الهی) به ما وعده می‌دهی بیاور اگر راست می‌گوئی؟ سرانجام او و کسانی را که با او بودند به رحمت خود نجات بخشیدیم و ریشه کسانی که آیات ما را تکذیب کردند و ایمان نیاوردند قطع کردیم».

تقلید کورکورانه فرعونیان

[ویرایش]

تقليد كوركورانه فرعونیان از نياكان خود، مانع ايمان آوردن آنها به موسى (علیه‌السلام):
ثم بعثنا من بعدهم موسی وهـرون الی فرعون وملاه بـایـتنا فاستکبروا وکانوا قومـا مجرمین• فلما جاءهم الحق من عندنا قالوا ان هـذا لسحر مبین• قالوا اجئتنا لتلفتنا عما وجدنا علیه ءاباءنا وتکون لکما الکبریاء فی الارض وما نحن لکما بمؤمنین.
«بعد از آنها موسی و هارون را با آیات خود به سوی فرعون و اطرافیانش فرستادیم، اما آنها تکبر کردند (و زیر بار حق نرفتند چرا که) آنها گروهی مجرم بودند. و هنگامی که حق از نزد ما به سراغ آنها آمد گفتند این سحر آشکاری است! گفتند آیا آمده‌ای که ما را از آنچه پدرانمان را بر آن یافتیم منصرف سازی، و بزرگی (و ریاست) در روی زمین از آن شما باشد؟ ما به شما ایمان نمی‌آوریم!».

پانویس

[ویرایش]
 
۱. اعراف/سوره۷، آیه۶۵.    
۲. اعراف/سوره۷، آیه۶۶.    
۳. اعراف/سوره۷، آیه۷۰.    
۴. اعراف/سوره۷، آیه۷۲.    
۵. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۶، ص۲۲۶.    
۶. یونس/سوره۱۰، آیه۷۵.    
۷. یونس/سوره۱۰، آیه۷۶.    
۸. یونس/سوره۱۰، آیه۷۸.    
۹. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۸، ص۳۵۸.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۸، ص۳۲۷، برگرفته از مقاله «تقلید از نیاکان و ایمان».    


رده‌های این صفحه : ایمان | تقلید | موضوعات قرآنی | نیاکان
جعبه ابزار