تفسیر اویسی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افتفسیر اویسی اثر شیخ محمدحسین (۱۳۳۶ - ۱۴۱۱ ق) فرزند غلام‌علی اویسی قزوینی، از علمای اعلام و مدرسان نامدار حکمت و علوم عقلی در قزوین می‌باشد.


معرفی مؤلف

[ویرایش]

اویسی مقدمات علوم و فنون ادب را در زادگاه خود قزوین نزد سید احمد عماد حاج سید جوادی و شیخ مهدی معروف به قاضی فراگرفت.
سپس سطوح فقه و اصول و مطول را از حوزه علمیه آقا سیدمحمدمهدی تقوی و شیخ احمد تالهی به پایان رسانید و نیز کلام و رسائل و مکاسب خویش را نزد شیخ یحیی مفیدی تلمذ نمود. حکمت و فلسفه را از محضر فیلسوف مشهور سیدابوالحسن رفیعی قزوینی فراگرفت.
در حدود سال ۱۳۷۲ ق به قم هجرت نمود و خارج فقه را از حوزه درس حاج آقا حسین بروجردی و اصول را از حوزه درس شیخ عباس شاهرودی و سیدمحمود داماد بهره‌مند گشت. وی سال‌ها از محضر علامه طباطبائی صاحب تفسیر المیزان تلمذ کرد. در سال‌های آخر اقامت وی در قم مفسر از اصحاب نزدیک استادش صاحب تفسیر المیزان محسوب می‌گشت. سپس در سال ۱۳۸۰ ق به زادگاه خویش قزوین بازگشت و به تدریس فقه و اصول پرداخت و تدریس فلسفه در قزوین منحصر به او شد. و تا آخرین روزهای زندگی خویش در مدرسه التفاتیه مشغول تدریس فلسفه عالی بود و جمعی از افاضل طلاب علوم دینی حلقه درس او را تشکیل می‌دادند.

معرفی کتاب

[ویرایش]

تفسیر مورد بحث به فارسی است با ذکر نص بعضی از روایات و مطالب فلسفی و عرفانی به زبان عربی، سپس ترجمه آن به فارسی و بهره‌گیری از روایات و احادیث ائمه اطهار (علیهم‌السّلام) و نیز استشهاد از تفسیرهای کهن از جمله تفسیر فخر رازی و نقل اقوال حکماء و عرفاء و استشهاد به اشعار در چند مجلد که آن را در مدت سی سال جمع و تالیف نموده است.
در این مدت از ۱۳۸۰ ق تا ۱۴۱۱ ق در مسجد حلیمه خاتون در شب‌های ماه رمضان برای شاگردان خود و طبقات مختلف درس تفسیر می‌گفت و این مجلس تفسیر از باشکوه‌ترین و پرجمعیت‌ترین مجالس تفسیر قزوین محسوب می‌گشت. نسخه اصل به خط مؤلف در کتابخانه مؤلف در قزوین محفوظ است.
[۱] رازی، محمدشریف، گنجینه دانشمندان، ج۶، ص۱۶۷.پانویس

[ویرایش]
 
۱. رازی، محمدشریف، گنجینه دانشمندان، ج۶، ص۱۶۷.


منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «تفاسیر قرن پانزدهم»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۶/۲۴.    


جعبه ابزار