تفسیر القرآن و العترة

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افالقرآن و العترة اثر شیخ محمدعلی شاه آبادی (اصفهان ۱۲۹۲ - تهران ۱۳۶۹ ق) فرزند شیخ محمدجواد اصفهانی معروف به شاه آبادی، از ائمه فتوی و تقلید و مدرسین فلسفه در تهران می‌باشد.


آثار تفسیری مؤلف

[ویرایش]

شاه آبادی از جمله علمای امامیه است که چند اثر در علوم قرآن و فنون تفسیر از خود باقی گذاشته است:
۱) القرآن و العترة، این تفسیر در یک مجلد به زبان عربی و شیوه استدلالی و روائی شامل بخشی از قرآن . مؤلف در اثر خویش آیاتی از قرآن را که در فضائل خاندان عترت و طهارت (علیهم‌السّلام) نازل گردیده است گردآوری نموده سپس با مشرب حکمی خود و سبک استدلالی و بهره‌گیری از روایات و احادیث ائمه اطهار (علیهم‌السّلام) به تفسیر و تاویل آنها می‌پرداز. این اثر در سال ۱۳۶۸ ق در تهران طبع گردیده است.
۲) الانسان و الفطرة، در یک مجلد به زبان عربی و شیوه استدلالی که در آن آیه فطرة اللّه التی فطر الناس را عنوان نموده و به اثبات توحید با مشرب فلسفی و بهره از روایات و احادیث خاندان عصمت و طهارت (علیهم‌السّلام) پرداخته است. و این تفسیر در سال ۱۳۶۸ ق چاپ سنگی گردیده است.
۳) الایمان و الرجعة، در یک مجلد به زبان عربی و شیوه حکمی و استدلالی مؤلف آیه اذا وقع القول اخرجنا دابة را عنوان نموده و با سبک فلسفی و استدلالی و بهره‌گیری از روایات و احادیث ائمه اطهار (علیهم‌السّلام) بحث زیبائی را در رجعت یاد کرده است.
این اثر ضمن مجموعه تفسیرهای یاد شده در سال ۱۳۶۸ ق در تهران طبع گردیده است.
[۳] مدرس تبریزی، محمدعلی، ریحانة الادب، ج۳، ص۱۶۷.
[۴] شفیعی، محمد، مفسران شیعه، ص۲۰۲.
[۵] مشار، خانبابا، مؤلفین کتب چاپی فارسی و عربی، ج۴، ص۱۷۳.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. روم/سوره۳۰، آیه۳۰.    
۲. نمل/سوره۲۷، آیه۸۲.    
۳. مدرس تبریزی، محمدعلی، ریحانة الادب، ج۳، ص۱۶۷.
۴. شفیعی، محمد، مفسران شیعه، ص۲۰۲.
۵. مشار، خانبابا، مؤلفین کتب چاپی فارسی و عربی، ج۴، ص۱۷۳.


منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «تفاسیر قرن چهاردهم»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۶/۱۵.    


جعبه ابزار