تفسیر القرآن الکبیر

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افتفسیر القرآن الکبیر اثر شـیـخ محمدکاظم طالقانی قزوینی (م ۱۰۹۴ ق) از شیوخ علمای شیعه در عصر صفوی و از مدرسین حوزه علمیه قزوین، فقیه و مفسر علوم اسلامی و فنون عربی است. تفسیر را از علمای عصر خود مانند شیخ بهائی و میرباقر داماد و میرفندرسکی و دیگران اخذ کرد و جامع علوم عقلی و نقلی بود.


محتوای کتاب

[ویرایش]

مـفـسر اثر خود را به عربی پس از ذکر احادیث در شرح و بیان بعضی از آیات شریفه قرآن با مسائل فلسفی و عرفانی آمیخته و بطرز مستحسنی تفسیر نموده است.

روش نگارش

[ویرایش]

می‌توان سبک وی را در این تفسیر جمع بین احادیث نبوی و ائمه اطهار (علیهم‌السّلام) و تفسیر قرآن با قرآن و بحث‌های فلسفی و عرفانی و ادبی و کلامی خواند که در نوع خود کم نظیر است.

ساختار کتاب

[ویرایش]

این تفسیر در چند مجلد بزرگ است که بعضی از مجلدات آن نزد حفید وی میرزا ابوتراب شهیدی قزوینی بوده و در تفسیر خود از آن بهره گرفته است.

تفاسیر دیگر مفسر

[ویرایش]

از شیخ محمدکاظم طالقانی تفسیر دیگری به نام منافع القرآن ذکر کرده‌اند که در آن به خواص و منافع سوره‌های قرآن و ثواب قرائت هر سوره پرداخته و از سوره حمد شروع و تا پایان قرآن شرح خود را از طریق روایات ماثوره ذکر می‌نماید. نسخه اصلی این اثر به خط مؤلف از مخطوطات کتابخانه راقم این سطور در قزوین است. سیر آل برغانی،آقابزرگ تهرانی، خطی.
[۳] امین، سیدمحسن، مستدرکات اعیان الشیعة، ج۲، ص۳۰۱.
[۴] برغانی، محمدصالح، مقدمه موسوعة البرغانی فی فقه الشیعة، ج۱، ص۱۲.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. شیخ حرعاملی، محمدبن حسن، امل الامل، ج۲، ص۲۹۵.    
۲. افندی، عبدالله بن عیسی، ریاض العلماء، ج۵، ص۱۵۳.    
۳. امین، سیدمحسن، مستدرکات اعیان الشیعة، ج۲، ص۳۰۱.
۴. برغانی، محمدصالح، مقدمه موسوعة البرغانی فی فقه الشیعة، ج۱، ص۱۲.


منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «تفاسیر قرن یازدهم»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۵/۲۶.    جعبه ابزار