بیان الائمة و خطبة البیان فی المیزان‌ (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افبیان الائمة و خطبة البیان فی المیزان به زبان عربی اثر سیدجعفر مرتضی عاملی (متولد ۱۳۶۳ ق) می‌باشد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

اثر ، نقد و بررسی روایاتی که در زمینه نشانه‌های ظهور امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف از ناحیه معصومین علیه‌السّلام نقل شده می‌باشد. مولف می‌نویسد: به هر حال آنچه ما در این پژوهش مختصر به دنبال آن هستیم، ارائه صریح و بی پرده و همراه با واقع گرایی، نظر خویش در این باره و موضع گیری علمی در قبال از سوی دیگر است و هیچ قصدی برای بررسی کامل و همه جانبه آن نداریم.

ساختار کتاب

[ویرایش]

تحریف واقعیات، به جریانی با سابقه در فرهنگ اسلامی تبدیل شده است و نیاز به حراست از حقایق علوم دینی، به وسیله نقد و تحلیل این گونه تحریفات و اخبار ساختگی امری مهم و حیاتی قلمداد می‌شود. و این مساله بر لزوم افشاگری و موضع گیری‌های صریح علماء در مقابل این جعلیات و وضع‌ها و تحریفات تاکید می‌ورزد. پی آمد عدم موضع گیری در برابر این گونه مسائل، ایجاد فضایی مناسب برای رشد و گسترش آن‌ها می‌باشد. دو اثر بیان الائمه و خطبه البیان یا الخطبه الافتخاریه از این گونه آثار می‌باشد که تحریف و جعل در آن‌ها کاملا مشهود است و با استفاده سوء از عواطف منتظران مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف مطالب کذب و نادرست و تحریف شده‌ای را در قالب نشانه‌های ظهور به جامعه مشتاقان دیدار امام عصر عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف ارائه داده‌اند تا از راه بازارگرمی به اهداف شوم خود برسند. مولف در دو بخش و چند فصل و ساماندهی مناسب خود به نقد و ارزیابی احادیث و روایات ساختگی این دو کتاب به طور مفصل پرداخته تا به گوشه‌ای از وظایف خود در قبال این تحریفات پرداخته باشد. روش مولف این گونه است که اول روایات کتب فوق را آورده و سپس سند و متن آن‌ها را مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهد و اشکالات وارده بر هر کدام را به طور صریح بیان می‌دارد.

گزارش محتوا

[ویرایش]

نگارنده در بخش اول، کتاب بیان الائمه را در ترازوی نقد و سنجش قرار می‌دهد: نخست نگاهی گذرا، به این اثر دارد و بیان می‌کند که نویسنده بیان الائمه، روایات بسیاری را جمع آوری نموده و سعی کرده آن‌ها را به گونه‌ای که برایش معلوم بوده و به ذهنش خطور کرده، تفسیر نماید. مولف بیان الائمه بخشی از روایات خود را به کتاب‌های معروف و بخشی دیگر را به کتاب‌هایی ارجاع می‌دهد که ناشناخته و کسی نام آن‌ها را نشنیده است و ظاهرا هیچ وجود خارجی ندارند و برخی از روایات را به ا مام علی علیه‌السّلام نسبت داده، بدون این که منابع آن‌ها را بازگو نماید و برخی دیگر را به اشخاص مجهول و ناشناخته نسبت داده است. سپس به تعریف تصحیف و تحریف می‌پردازد. در ادامه به ذکر نمونه‌هایی از این جعلیات از جمله حوادث ایران و عراق، نفت منطقه ظهران، نعمت برق ، اتم، نابودکننده جهان ، هواپیماهای جت بمب افکن و شیطان هوایی را طی روایاتی که در کتاب فوق آمده، بیان و به نقد و ارزیابی آن‌ها می‌پردازد و پرده از چهره این تحریفات و اخبار ساختگی بر می‌دارد. بخش دوم و در سه فصل به سه متن از اثر خطبه البیان می‌پردازد و به کندوکاو، درباره پیش گویی‌های ائمه علیه‌السّلام در مورد نشانه‌های ظهور که منسوب به حضرت امیرالمومنین علیه‌السّلام می‌باشد، پرداخته است. برای خطبه البیان سه متن روایت کرده‌اند که با هم اختلاف کلی و هیچ کدام سندی که به توان به آن‌ها اعتماد کرد، ندارند. سپس مولف به بازشناسایی افراد و شخصیت‌هایی که در لابه لای این اثر، نامشان آمده است، می‌پردازد. در ادامه به ذکر نمونه‌هایی از این اخبار ساختگی؛ از جمله صخره بیت المقدس، عیسی علیه‌السّلام و دجال ، مدینه و بیت المقدس ، عیسی علیه‌السّلام و دفن امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف ، انتقال نور که طی روایاتی در این اثر بازگو شده و به نقد و بررسی و تحلیل این اخبار از زوایای گوناگون می‌پردازد. همین روش را مولف در دو متن دیگر خطبه البیان ادامه می‌دهند.

گزارش وضعیت

[ویرایش]

پاورقی‌ها به ذکر منابع که در متن آمده است، پرداخته است. فهرست مطالب در پایان اثر کنجانده شده است.

منبع

[ویرایش]
نرم افزار کتابخانه مهدویت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب مهدویت
جعبه ابزار