بهشت گواهی دهندگان به حق (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افگواهی دادن به حق یکی از صفات خوب می باشد که در مورد آن تأکید فراوان شده است که خداوند هم برای این گروه بهشت را تضمین کرده است.


تضمین بهشت برای گواهی دهندگان به حق

[ویرایش]

بهشت، مکانی تضمین شده برای گواهی دهندگان به حق می باشد که در این مورد خداوند در قرآن می فرماید:
والذین هم بشهـدتهم قائمون• والذین هم علی صلاتهم یحافظون• اولـئک فی جنت مکرمون.و آنها که با ادای شهادتشان قیام می‌نمایند•آنان در باغهای بهشتی (پذیرایی و) گرامی داشته می‌شوند. .و در چهارمین وصف اضافه مى کند: کسانى که براى اداى شهادت حق ، قیام مى کنند (و الذینهم بشهاداتهم قائمون ).زیرا اقامه شهادت عادلانه و ترک کتمان آن یکى از مهمترین پایه هاى اقامه عدالت در جامعه بشرى است .
آنها که مى گویند چرا ما به شهادت و گواهى دادن بر ضد این و آن عداوت اینها را بخریم و درد سر براى خود بیافرینیم ، افرادى بى اعتنا به حقوق انسانى و فاقد روح اجتماعى و غیر متعهد نسبت به اجراى عدالتند.و لذا قرآن در آیات متعددى مسلمانان را دعوت به اداى شهادت حق کرده است ، و کتمان را گناه شمرده اند در فقه اسلامى نیز شهادت اهمیت خاصى دارد و پایه اثبات بسیارى از حقوق فردى و اجتماعى شمرده شده و احکام ویژه اى دارد.و در پایان این سخن مسیر نهائى صاحبان این اوصاف را بیان مى کند همانگونه که در آیات گذشته مسیر نهائى مجرمان را شرح داد، در اینجا در یک جمله کوتاه و پر معنى مى فرماید: ((کسانى که داراى این صفاتند در باغهاى بهشت جاى دارند و از هر نظر گرامى داشته مى شوند)) (اولئک فى جنات مکرمون ).
چرا گرامى نباشند؟ در حالى که میهمانهاى خدا هستند، و خداوند قادر و رحمان تمام وسائل پذیرائى را براى آنها فراهم ساخته است ، و در حقیقت این دو تعبیر (((جنات )) و ((مکرمون ))) اشاره به نعمتهاى مادى و معنوى است که شامل حال این گروه است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. معارج/سوره۷۰، آیه۳۳.    
۲. معارج/سوره۷۰، آیه۳۵.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۲۵، ص۳۸-۴۰.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۶، ص۵۰۷، برگرفته از مقاله «بهشت گواهی دهندگان به حق»    


رده‌های این صفحه : بهشت | حق و باطل | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار