بهشت آمران به معروف (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدر قرآن کریم به آمران به معروف از بهترین مردم که دور از نفاق و بهره مند از پاداش الهی اند یاد شده است.


وعده بهشت به آمران به معروف

[ویرایش]

طبق آیات قرآن خداوند خریدار جانها و مال مؤمنین است و به آمران به معروف از اهل کتاب در تورات و انجیل و قرآن وعده بهشت داده شده است.
ان الله اشتری من المؤمنین انفسهم وامولهم بان لهم الجنة یقـتلون فی سبیل الله فیقتلون ویقتلون وعدا علیه حقا فی التورة والانجیل والقرءان ومن اوفی بعهده من الله فاستبشروا ببیعکم الذی بایعتم به وذلک هو الفوز العظیم• ... الامرون بالمعروف والناهون عن المنکر... وبشر المؤمنین (در حقیقت خدا از مؤمنان جان و مالشان را به (بهای) اینکه بهشت برای آنان باشد خریده است همان کسانی که در راه خدا می‌جنگند و می‌کشند و کشته می‌شوند (این) به عنوان وعده حقی در تورات و انجیل و قرآن بر عهده اوست و چه کسی از خدا به عهد خویش وفادارتر است پس به این معامله‌ای که با او کرده‌اید شادمان باشید و این همان کامیابی بزرگ است • (آن مؤمنان) همان توبه کنندگان پرستندگان سپاسگزاران روزه داران رکوع کنندگان سجده کنندگان وادارندگان به کارهای پسندیده بازدارندگان از کارهای ناپسند و پاسداران مقررات خدایند و مؤمنان را بشارت ده.)

← بیان علامه طباطبایی


در تفسیر المیزان آمده است: «کلمه ( (اشتراء) ) به معنای قبول آن جنسی است که در خرید و فروش در برابر پرداخت قیمت به انسان منتقل می‌شود.
خدای سبحان در این آیه به کسانی که در راه خدا با جان و مال خود جهاد می‌کنند وعده قطعی بهشت می‌دهد و می‌فرماید که این وعده را در تورات و انجیل هم داده، همانطور که در قرآن می‌دهد.
خداوند این وعده را در قالب تمثیل بیان نموده و آن را به خرید و فروش تشبیه کرده است، یعنی خود را خریدار و مؤمنین را فروشنده و جان و مال ایشان را کالای مورد معامله و بهشت را قیمت و بهاء و تورات و انجیل و قرآن را سند آن خوانده است، و چه تمثیل لطیفی بکار برده است؛ و در آخر مؤمنین را به این معامله بشارت داده و به رستگاری عظیمی تهنیت گفته است. »

← قول تفسیر نمونه


در تفسیر آمده است: «همان گونه که روش قرآن مجید است، که در آیه‌ای سخنی را به اجمال می‌گوید، و در آیه بعد به شرح و توضیح آن می‌پردازد، در دومین آیه مورد بحث، مؤمنان را که فروشندگان جان و مال به خدا هستند، با نه صفت بارز معرفی می‌کند، یعنی خداوند با چنین فروشندگانی به معامله مبادرت می‌کند:
۱- «آنها که توبه کارانند»، و دل و جان خود را به وسیله آب توبه ، از آلودگی گناه شستشو می‌دهند «التائبون». ...
- «آنها که مردم را به نیکی‌ها دعوت می‌کنند» «الآمرون بالمعروف».
۸- «آنها که تنها به وظیفه دعوت به نیکی قناعت نمی‌کنند، بلکه با هر گونه فساد و منکری می‌جنگند» «و الناهون عن المنکر».
۹- «و آنها که پس از ادای رسالت امر به معروف و نهی از منکر ، به آخرین و مهم‌ترین وظیفه اجتماعی خود یعنی: حفظ حدود الهی، اجرای قوانین او، و اقامه حق و عدالت قیام می‌کنند» «و الحافظون لحدود الله».
پس از ذکر این صفات نه گانه، خداوند بار دیگر، چنین مؤمنان راستین و تربیت یافتگان مکتب ایمان و عمل را تشویق می‌کند، و به پیامبرش می‌گوید: «این مؤمنان را بشارت ده»! «و بشر المؤمنین».»

پانویس

[ویرایش]
 
۱. توبه/سوره۹، آیه۱۱۱.    
۲. توبه/سوره۹، آیه۱۱۲.    
۳. طبرسی، فضل بن حسن، تفسیر مجمع البیان، ج۵، ص۱۲۹.    
۴. طباطبایی، محمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ترجمه موسوی همدانی، ج۹، ص۵۳۸.    
۵. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۸، ص۱۹۲-۱۹۵.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۶، ص۴۹۷، برگرفته از مقاله «بهشت آمران به معروف».    


جعبه ابزار