بهداشت خانواده

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افتنوع روابط بین افراد خانواده به هر دو بخش بهداشت جسمی و روانی امتداد می‌‌یابد؛ اما اهمیت ویژه آن در دنیای امروز موجب شده تا مستقلا مورد بحث قرار گیرد.


نهی از روابط نامشروع جنسی

[ویرایش]

قرآن با نهی از گونه‌‌های مختلف روابط نامشروع مانند زنا : «ولا تَقرَبُوا الزِّنی اِنَّهُ کانَ فـحِشَةً و ساءَ سَبیلا» و همجنس بازی : «اَتَأتونَ الذُّکرانَ مِنَ العــلَمین» از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و بحران‌های روانی پیشگیری کرده است. نهی از نگاه ناپاک: «قُل لِلمُؤمِنینَ یَغُضّوا مِن اَبصـرِهِم ویَحفَظوا فُروجَهُم ذلِکَ اَزکی لَهُم...» و سفارش به ایجاد فضایی اخلاقی در روابط زن و مرد در همین راستا قابل شناخت است؛ همچنین در انتخاب همسر به گزینش همسران با ایمان و پاک سفارش کرده: «ولاََمَةٌ مُؤمِنَةٌ خَیرٌ مِن مُشرِکَة... و لَعَبدٌ مُؤمِنٌ خَیرٌ مِن مُشرِک...» که در سلامت خانواده مؤثر است.

برقراری عدالت در روابط حقوقی بین زن و شوهر

[ویرایش]

برقراری عدالت در روابط حقوقی بین زن و شوهر نیز مورد تصریح آیات قرآن قرار گرفته و در مواقع بروز اختلاف به تلاش جهت آشتی و بازیابی مهر زناشویی سفارش شده است. در ارتباط با فرزندان نیز به پنهان ساختن روابط زناشویی از مقابل دید آنان دستور داده شده است: «واِذا بَلَغَ الاَطفـلُ مِنکُمُ الحُلُمَ فَلیَستَـذِنوا...» همچنین سفارش فراوان به لزوم احترام به پدر و مادر و احسان به آن‌ها: «و بالوالدین احسانا» و اطاعت و شکرگزاری از آن‌ها: «اَنِ اشکُر لی ولِولِدَیکَ • و اِن جـهَداکَ عَلی...» حریم خانواده را از درگیری و تشنج‌های روانی مصون نگه می‌‌دارد.

فهرست منابع

[ویرایش]

(۱) قرآن کریم.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. اسراء/سوره۱۷، آیه۳۲.    
۲. شعراء/سوره۲۶، آیه۱۶۵.    
۳. نور/سوره۲۴، آیه۳۰.    
۴. نور/سوره۲۴، آیه۳۱.    
۵. بقره/سوره۲، آیه۲۲۱.    
۶. مائده/سوره۵، آیه۵.    
۷. نساء/سوره۴، آیه۳.    
۸. نساء/سوره۴، آیه۴.    
۹. نساء/سوره۴، آیه۱۲۵.    
۱۰. نساء/سوره۴، آیه۱۲۸.    
۱۱. نور/سوره۲۴، آیه۵۹.    
۱۲. لقمان/سوره۳۱، آیه۱۴‌.    
۱۳. لقمان سوره۳۱:آیه‌۱۵    


منبع

[ویرایش]
دانشنامه موضوعی قرآن کریم    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | خانواده
جعبه ابزار