بنی عامر بن صعصعه (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افبنی عامر بن صعصعه از قبایل بزرگ عدنانی نجد بود.


نسب

[ویرایش]

بنی عامر بن صعصعه، تیره‌ای از هوازن و عرب عدنانی ساکن در اطراف طائف بودند.
[۱] کتاب النسب، ص۲۵۹.


تحریم برخی از پاکیزگیها

[ویرایش]

برخی مفسران، نزول آیه ۱۶۸ بقره «يَا أَيُّهَا النَّاسُ كُلُوا مِمَّا فِي الْأَرْ‌ضِ حَلَالًا طَيِّبًا وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ ۚ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ»؛ ای مردم! از آنچه در زمین است، حلال و پاکیزه بخورید! و از گامهای شیطان ، پیروی نکنید! چه اینکه او، دشمن آشکار شماست! را ناظر به تحریم برخی از پاکیزگیها از سوی بنی عامر دانسته‌اند.

پندار نادرست

[ویرایش]

بنا به روایاتی نزول آیه ۱۸۹ بقره «يَسْأَلُونَكَ عَنِ الْأَهِلَّةِ ۖ قُلْ هِيَ مَوَاقِيتُ لِلنَّاسِ وَالْحَجِّ ۗ وَلَيْسَ الْبِرُّ‌ بِأَن تَأْتُوا الْبُيُوتَ مِن ظُهُورِ‌هَا وَلَـٰكِنَّ الْبِرَّ‌ مَنِ اتَّقَىٰ ۗ وَأْتُوا الْبُيُوتَ مِنْ أَبْوَابِهَا ۚ وَاتَّقُوا اللَّـهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ»؛ در باره «هلالهای ماه » از تو سؤال می‌کنند؛ بگو: «آنها، بیان اوقات (و تقویم طبیعی) برای (نظامِ زندگیِ) مردم و (تعیینِ وقتِ) حج است». و (آن چنان که در جاهلیّت مرسوم بود که به هنگام حج ، که جامه احرام می‌پوشیدند، از درِ خانه وارد نمی‌شدند، و از نقبِ پشتِ خانه وارد می‌شدند، نکنید!) کارِ نیک، آن نیست که از پشتِ خانه‌ها وارد شوید؛ بلکه نیکی این است که پرهیزگار باشید! و از درِ خانه‌ها وارد شوید و تقوا پیشه کنید، تا رستگار گردید! را پندار نادرست افرادی از جمله بنی عامر دانسته‌اند که در حال محرم بودن، به پاس احترام احرام از در خانه‌های خود وارد نمی‌شدند.

طواف برهنه

[ویرایش]

مفسرانی نیز آیه ۲۶ اعراف « يَا بَنِي آدَمَ قَدْ أَنزَلْنَا عَلَيْكُمْ لِبَاسًا يُوَارِ‌ي سَوْآتِكُمْ وَرِ‌يشًا ۖ وَلِبَاسُ التَّقْوَىٰ ذَٰلِكَ خَيْرٌ‌ ۚ ذَٰلِكَ مِنْ آيَاتِ اللَّـهِ لَعَلَّهُمْ يَذَّكَّرُ‌ونَ»؛ ای فرزندان آدم ! لباسی برای شما فرستادیم که اندام شما را می‌پوشاند و مایه زینت شماست؛ اما لباس پرهیزگاری بهتر است! اینها (همه) از آیات خداست، تا متذکّر (نعمتهای او) شوند! را در شان بنی عامر و دیگر قبایلی دانسته‌اند که به صورت برهنه طواف می‌کردند.
[۹] تفسیر مبهمات القرآن، ج۱، ص۴۷۵.


تفاخر

[ویرایش]

براساس نقلی، مقصود از «الذین کفروا» در آیه ۱۱ احقاف «وَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُ‌وا لِلَّذِينَ آمَنُوا لَوْ كَانَ خَيْرً‌ا مَّا سَبَقُونَا إِلَيْهِ ۚ وَإِذْ لَمْ يَهْتَدُوا بِهِ فَسَيَقُولُونَ هَـٰذَا إِفْكٌ قَدِيمٌ»؛ کافران درباره مؤمنان چنین گفتند: «اگر (اسلام) چیز خوبی بود، هرگز آنها (در پذیرش آن) بر ما پیشی نمی‌گرفتند!» و چون خودشان بوسیله آن هدایت نشدند می‌گویند: «این یک دروغ قدیمی است!» بنی عامر دانسته شده که به مؤمنان فقیر تفاخر کرده، می‌گفتند: اگر در اسلام خیری بود ما در پذیرش آن پیشی می‌گرفتیم.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. کتاب النسب، ص۲۵۹.
۲. جواد علی، المفصل فی تاریخ العرب، ج۷، ص۲۵۷.    
۳. بقره/سوره۲، آیه۱۶۸.    
۴. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج۱، ص۴۶۷.    
۵. بقره/سوره۲، آیه۱۸۹.    
۶. واحدی، علی بن احمد، اسباب النزول، ص۵۴.    
۷. قرطبی، محمد بن احمد، الجامع لاحکام القرآن، ج۲، ص۳۴۱.    
۸. اعراف/سوره۷، آیه۲۶.    
۹. تفسیر مبهمات القرآن، ج۱، ص۴۷۵.
۱۰. سیوطی، عبدالرحمان بن ابی بکر، الدر المنثور، ج۳، ص۴۳۳.    
۱۱. احقاف/سوره۴۶، آیه۱۱.    
۱۲. طوسی، محمد بن حسن، التبیان، ج۹، ص۲۷۳.    
۱۳. طبری، محمد بن جریر، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج۹، ص۱۴۲.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۶،ص۴۳۹، برگرفته از مقاله «بنی عامر بن صعصعه».    


رده‌های این صفحه : قبائل عرب | موضوعات قرآنی | نسب شناسی
جعبه ابزار