بشیر نجفی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاز فقهای مشهور نجف اشرف که به تدریس دوره عالی فقه و اصول اشتغال دارند.


ولادت

[ویرایش]

آیت‌الله بشیر نجفی در سال ۱۳۶۱ ه. ق در یکی از شهرهای هند (جالندهر) در خانواده‌ای که مملو از ایمان و تقوی و محبت اهل بیت علیهم‌السّلام بود دیده به جهان گشود.

زندگینامه

[ویرایش]

از همان ابتدا در سیمای او نشانه‌های بزرگی و رسیدن به مدارج بالای علمی نماینگر بود. این مهم به علت اهتمامی بود که پدر و مادر معظم استاد بر تربیت صحیح و اسلامی وی داشتند. شیخ بشیر نجفی مقدمات علوم حوزوی را در شهر لاهور نزد جد پدری خود عالم بزرگوار محمد ابراهیم پاکستانی و عموی خود شیخ خادم حسین و همچنین علامه شیخ اختر عباس پاکستانی و علامه سید ریاض حسین نقوی و علامه سید صفدر حسین نجفی شروع نمود.
سپس برای ادامه تحصیل به حوزه هزار ساله نجف اشرف رفت تا به چشیدن چشمه‌های علم الهی و مجاورت مولا و سرور خود امام علی بن ابی طالب علیه‌السّلام نایل گردد. و نزد اساتید بزرگ و معروف آن زمان به فراگیری علوم دینیه بپردازد.

اساتید

[ویرایش]

برخی از اساتید شان عبارت بودند از:
- شیخ محمد کاظم تبریزی- آیت‌الله سید محمد روحانی - آیت‌الله العظمی سید ابوالقاسم خوئی ایشان پس از فراگیری علوم، شروع به تدریس دروس سطح حوزه در سال ۱۳۸۸ ه. ق و پس از آن شروع به تدریس خارج فقه و اصول نمود.
به نقل شاگردان، استاد از دقت نظر کم نظیری در تدریس برخوردار است و دارای قدرت بیان، روشن نمودن مطالب درسی و با ترتیب و اسلوب خاصی که به نتایج صحیح منتهی شود تدریس می‌کنند. معانی سخت را با کلمات موجز بیان می‌کنند تا از احتمال و اشتراک در الفاظ پرهیز شود.
استاد در رعایت اخلاق اسلامی بسیار کوشا هستند چنانچه کسانی که به معاشرت با ایشان نایل گشتند یا در مدت کمی با ایشان مجالست داشته‌اند اقرار می‌کنند که وی در برابر مؤمنین بسیار متواضع و دارای کرامت نفس است و همواره اهل علم را مورد تعظیم و تکریم خود قرار می‌دهد.
حضرت آیت‌الله شیخ بشیر نجفی (دام ظله) هم اکنون در حوزه علمیه نجف ساکن هستند و حوزه درس خارج فقه و اصول ایشان یکی از پر رونق‌ترین درس‌های حوزه علمیه نجف می‌باشد.

تالیفات

[ویرایش]

- مناسک حج- وقفة مع مقلدی الموتی- مرقاة الاصول- الدین القیم (رساله عملیه) - شرح معالم الاصول- شرح کفایة الاصول - تنقیح الرواة- بحث مفصل در علم درایه- شرح منظومه حکیم سبزواری- شرح مطالب قوانین در علم اصول - تعلیقه بر شرح تجرید- شرح بر بحث ارث از کتاب لمعه.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

مرقاة الأصول بحوث تمهیدیة فی أصول الفقه‌.

پانویس

[ویرایش]منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع اصول فقه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


جعبه ابزار