بدن انبیا (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افانبیاء، دارای بدنی همانند سایر انسان‌ها و نیازمند به مواد غذایی بودند.


بشر بودن انبیا

[ویرایش]

ومآ ارسلنا قبلک الا رجالا نوحی الیهم... • وما جعلنـهم جسدا لایاکلون الطعام...
ما پيش از تو، جز مردانى كه به آنان وحی مى‌كرديم، نفرستاديم! (همه انسان بودند، و از جنس بشر!)...آنان را پيكرهايى كه غذا نخورند قرار نداديم! عمر جاويدان هم نداشتند!
این آیه توضیح بیشتری در مورد بشر بودن پیامبران می‌دهد و می‌گوید:
ما پیامبران را پیکرهایی که غذا نخورند قرار ندادیم و آنها هرگز عمر جاویدان نداشتند (و ما جعلناهم جسدا لا یاکلون الطعام و ما کانوا خالدین).
جمله لا یاکلون الطعام اشاره به چیزی است که در جای دیگر از قرآن در ارتباط با همین ایراد آمده است: و قالوا ما لهذا الرسول یاکل الطعام و یمشی فی الاسواق: چرا این پیامبر غذا می‌خورد و در بازارها راه می‌رود؟!.
جمله ما کانوا خالدین نیز تکمیلی بر همین معنی است، چرا که مشرکان می‌گفتند: خوب بود بجای بشر فرشته‌ای فرستاده می‌شد، فرشته‌ای که عمر جاودان داشته باشد و دست مرگ به دامان او دراز نشود! قرآن در پاسخ آنها می‌گوید: هیچیک از پیامبران پیشین عمر جاویدان نداشتند که پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله داشته باشد.
به هر حال بدون شک رهبر انسان‌ها باید از جنس خودشان باشد، با همان غرائز، عواطف، احساس‌ها، نیازها، و علاقه‌ها، تا دردهای آنها را لمس کند، و بهترین طریق درمان را با الهام گرفتن از تعلیماتش انتخاب نماید، تا الگو و اسوه‌ای برای همه انسان‌ها باشد و حجت را بر همه تمام کند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. انبیاء/سوره۲۱، آیه۷.    
۲. انبیاء/سوره۲۱، آیه۸.    
۳. طباطبایی، محمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ترجمه موسوی همدانی، ج‌۱۴، ص۳۵۶.    
۴. فرقان/سوره۲۵، آیه۷.    
۵. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۳، ص۳۶۱-۳۶۲.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۶، ص۱۸۱، برگرفته از مقاله «بدن انبیا».    


رده‌های این صفحه : انبیاء | بدن | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار