انسان و قرآن‌ (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«انسان و قرآن»، نوشته استاد حسن زاده و به زبان فارسی است. موضوع مورد بحث در کتاب، در نام آن گنجانده شده است.


ساختار

[ویرایش]

کتاب، مشتمل بر یک مقدمه و هفده عنوان اصلی است.
[۱] انسان و قرآن‌، حسن حسن زاده آملی، ص۷-۳۱۱.


گزارش محتوا

[ویرایش]

مجموع مطالب این کتاب، بر گرد دو محور دور می‌زند: الف. قرآن . ب. انسان . حضرت استاد، در محور نخست، از عظمت و بی نهایتی قرآن، از مراتب و درجات قرآن و از اینکه قرآن، کتاب برهان و عرفان است و اینکه قرآن، مادبة الله است و مطالبی از این دست، به تفصیل بحث می‌کند، آن گاه کم کم به محور دوم بحث؛ یعنی بحث از انسان کامل، به عنوان حامل و ظرف قرآن منتقل می‌شود و با بررسی و بیان مطالبی و ارائه ادله و شواهدی، ضمن فصول و مراحلی، اثبات می‌کند که یکی از مصادیق، بلکه اهم مصادیق لیلة القدر که قرآن در آن نازل شده است، بنیه طیبه محمدی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و آنانی که وارث او و از مصادیق انسان کاملند، می‌باشد.
فهرست مطالب مطرح شده در کتاب، عبارت است از: قرآن، چون خداوند سبحان بی پایان و نور و تبیان کل شی ء است؛ قرآن و تحدی آن؛ قرآن به نظم طبیعی و سیاق عادی عربی مبین، بدون اعمال اصطلاحات صناعی، با اعلام تحدی ، به حدی و به نحوی نازل شده است تا هیچ کس در کنار این سفره الهی بی طعمه نماند؛ مسائل ریاضی ظل که از آن به مماس و تانژانت تعبیر می‌کنند؛ کدام علم حجاب است؛ قرآن و عرفان و برهان از هم جدایی ندارند؛ برهان حقیقی و شهود کشفی معاضد یک دیگرند؛ طرق اقتنای معارف؛ گفتاری از شیخ رئیس و ملاصدرا در تایید تمسک به برهان؛ مکتوب جناب میر داماد به یکی از اهل عصرش؛ موازین پنج گانه علوم و عقاید؛ القرآن مادبة الله (قرآن سفره خدا است)؛ تفسیر سوره عصر به بیان محقق خواجه نصیر الدین طوسی ؛ ادب انبیا و اولیا علیه‌السّلام با حق سبحانه؛ تبرک به نقل چند حدیث از غرر احادیث در درجات آیات قرآن؛ رؤیت و تمثل؛ آیات قرآن و درجات بهشت و انسان ؛ بحثی قرآنی از تلفیق دو حدیث شریف در تبیین مسائل قبل؛ در بیان خطاب به تعالوا؛ عبادت احرار؛ طرف دار و عهده دار حقوق بشر فقط قرآن مجید است؛ فرق بین قرآن و فرقان ؛ اعتلای انسان به فهم خطاب محمدی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم ؛ مقاله‌ای از حضرت استاد آیت‌الله حاج میرزا ابو الحسن رفیعی قزوینی قدس سره در تفسیر «الر تلک آیات الکتاب الحکیم ا کان للناس عجبا» الایة؛ بحثی اجمالی در حروف مقطعه ؛ رساله شیخ رئیس در تفسیر حروف فواتح سور قرآنی ؛ قرآن و لیلة القدر؛ مقاله استاد آیت‌الله قزوینی در بیان لیلة القدر؛ نقل آرا از شرح لامیة العجم صفدی در لیلة القدر؛ تعریف لیلة القدر به بیانی رفیع تر؛ روح و روح القدس ؛ بحثی از روح القدس؛ تبرک به نقل چند حدیث از غرر احادیث در اسرار سوره قدر ؛ نقل بعضی از نکات علمی حول لیلة القدر؛ قرآن و عترت ؛ کتاب حجت کافی؛ سخنی با ابن ابی الحدید .

وضعیت کتاب

[ویرایش]

فهرست مطالب کتاب، در پایان آن ذکر شده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. انسان و قرآن‌، حسن حسن زاده آملی، ص۷-۳۱۱.


منبع

[ویرایش]

نرم افزار مجموعه آثار علامه حسن‌زاده آملی، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار