النهج‌القویم فی الدفاع عن قدسیة القرآن‌الکریم (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افالنهج القویم فی الدفاع عن قدسیة القرآن الکریم اثر آیت‌الله محمدهادی معرفت از علما و مفسران شیعه معاصر است که در جلد هفتم التمهید آمده است. این کتاب شبهه‌هایی در ابعاد مختلف ادبی، علمی، تاریخی، ساختاری، لفظی و معنوی، را پاسخ داده است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

النهج القویم فی الدفاع عن قدسیة القرآن الکریم اثر آیت‌الله محمدهادی معرفت است. النهج القویم عنوان سلسله بحث‌هایی که در جلد هفتم التمهید فراهم آمده و شبهه‌افکنی‌های کهن و نوظهور را پاسخ داده است، شبهه‌هایی (در ابعاد مختلف ادبی، علمی، تاریخی، ساختاری، لفظی و معنوی) که امروز بیش از دیروز و در قالبی نو مطرح است.
این شبهات تا دیروز، کم حجم و در لابه‌لای کتاب‌ها خزیده بود و احیانا در نشست‌های مناظره میان دانشمندان و صاحب‌نظران دست به‌دست می‌شد و کمتر به بازار و خیابان و دبستان و دبیرستان رخنه می‌کرد؛ برخلاف امروز که در رسانه‌های همگانی نوشتاری و گفتاری، در کوی و برزن و اماکن عمومی و در سطحی گسترده و قابل فهم برای همه مطرح می‌گردد.
بنابر دیدگاه آیت‌الله معرفت ضرورت دفاع از حریم اسلام و قرآن ایجاب می‌کرد تا به حکم وظیفه، در حد توان به دفع و رفع آن همت کنیم و همان‌گونه که دشمن آگاهانه حمله را آغاز کرده و در همان پهنه جدال و با ابزاری متناسب‌تر و نیرومندتر و آگاهانه‌تر با او به مقابله برخیزیم و مجال رخنه به او ندهیم و اگر نفوذ کرد؛ او را برانیم.
در این بحث‌های دفاعی، مدعی آن نیستیم که حرف آخر را زده‌ایم و حربه کارساز نهایی را به‌کار برده‌ایم؛ بلکه این بحث‌ها، سرآغاز حرکتی نوین است که فرجام آن با همفکری و یاری صاحب‌نظران فرزانه که هیچگاه از هرگونه همکاری و مددرسانی دریغ نورزیده‌اند امکان‌پذیر است؛ و باید برای این هماهنگی در رسیدن به هدف مشترک، خداوند را بی‌نهایت سپاس گفت.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. معرفت، محمدهادی، تفسیر و مفسران، ج۲، ص۵۵۵.    


منبع

[ویرایش]

معرفت، محمدهادی، تفسیر و مفسران، ج۲، ص۵۵۵.    


جعبه ابزار