البلدانیات‌ (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«البلدانیات»، کتابی است به زبان عربی نوشته محمد بن عبد الرحمن‌سخاوی که به معرفی شهرها و روستاهایی که سخاوی بدان‌ها سفر کرده و در آنها حدیث شنیده است، می‌پردازد.


ساختار کتاب

[ویرایش]

کتاب؛ مشتمل بر هشتاد بخش است که هر یک از این بخش‌ها به معرفی یکی از شهرها یا قریه‌هایی که مولف بدان‌ها سفر کرده و در آنجا حدیث شنیده، اختصاص یافته است. نام این شهرها به ترتیب حروف الفبا تنظیم گردیده است.

گزارش محتوا

[ویرایش]

محقق کتاب ضمن مقدمه‌ای در دو باب، به معرفی مولف و کتاب حاضر و کاری که در راستای پژوهش آن به انجام رسانیده می‌پردازد.
[۱] البلدانيات، سخاوى، ص۵.
وی در بخشی از این مقدمه به توضیح برخی اصطلاحاتی که در این کتاب زیاد مورد استفاده قرار گرفته، می‌پردازد. پس از آن متن کتاب با مقدمه مولف آغاز می‌شود. در این مقدمه مولف به معرفی نخستین کسانی که در موضوع بلدانیات آثاری از خود به یادگار گذاشته‌اند، می‌پردازد. نام شهرها و قریه‌ها به ترتیب حروف الفبا ذکر گردیده و مولف پس از ضبط دقیق تلفظ نام آنها، به معرفی موقعیت جغرافیایی هر شهر یا قریه ، ویژگی‌های طبیعی آن و نیز معرفی برخی از رجال مشهور آن پرداخته است. در ادامه احادیثی را که در شهرها یا قرای مذکور استماع کرده با ذکر سلسله سند کامل بازگو می‌کند.

وضعیت کتاب

[ویرایش]

کتاب حاوی پاورقی‌هایی به قلم محقق و نیز فهرست‌های ذیل می‌باشد: فهرست آیات ، احادیث ، آثار و اقوال ماثوره، اشعار ، فوائد النثوره و فهرست موضوعات.
[۲] کتاب ماه تاریخ و جغرافیا، مالکی، هیبت الله، ، آذر ۱۳۷۸، ش ۲۶.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. البلدانيات، سخاوى، ص۵.
۲. کتاب ماه تاریخ و جغرافیا، مالکی، هیبت الله، ، آذر ۱۳۷۸، ش ۲۶.


منبع

[ویرایش]
نرم افزار جغرافیای جهان اسلام، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور).


رده‌های این صفحه : جغرافیای اسلامی | کتاب شناسی
جعبه ابزار