اعتقادات الامامیه (للصدوق)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکتاب اعتقادات شیخ صدوق ترجمه محمد علی بن سید محمد حسنی، که این ترجمه را به نام محمد ولی میرزا انجام داده است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

کتاب مختصر در علم کلام که در آن اصول اعتقادات شیعه با استشهاد به آیات قرآن و اخبار اهل بیت علیهم‌السّلام، به شیوه روایتی حوزه علوم نقلی، در عباراتی کوتاه گزارش شده است. پس از تالیف این کتاب شرح‌ها و نقدهایی بر آن نوشته شد که یکی از آنها متعلق به شیخ مفید است. وی کتاب تصحیح الاعتقاد خود را در نقد همین اثر صدوق رحمة‌الله‌علیه نگاشته است. این اثر شیخ مفید هم توسط مترجم فوق ترجمه شده است. و کتاب حاضر متن ترجمه شده، اعتقادات صدوق رحمة‌الله‌علیه و تصحیح الاعتقاد را با هم دربردارد.

ساختار و گزارش محتوا

[ویرایش]

کتاب شامل چهل پنج باب است که با مقایسه در کتاب به این نتیجه می‌رسیم که مباحث مطرح شده، در اعتقادات به سه دسته تقسیم می‌شود. شیخ مفید دسته‌ای از مباحث را اصلا در کتاب خود نیاورده است. این امر نشان دهنده آن است که آنها را قبول داشته یا اشکالی در آنها نمی‌دیده است. در خصوص پاره‌ای از مباحث، تنها به شرح و توضیح و تفسیر بیشتر آنها پرداخته است و دسته سوم مطالبی است که آنها را نقد کرده یا به کلی رد کرده و یا به تصحیح آنها پرداخته است؛ مانند: صفات خداوند، جبر و اختیار، قضا و قدر، معنای عرش، رجعت، بهشت و جهنم، عصمت، تقیه، موحد بودن اجداد پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و اباحه.

نگاهی به ترجمه

[ویرایش]

این دو ترجمه، با این که از دقت خوبی برخوردارند؛ ولی با ادبیات عصر حاضر هم‌خوانی ندارد، شاید به دلیل این که ترجمه مربوط به سال ۱۲۴۰ تا ۱۲۴۲ هجری قمری می‌باشد و این سبک ادبیات و نگارش شاید در آن زمان خوب و روان و سلیس بوده، اما مهم‌ترین کمبود ترجمه قدما این است که ساده و روان نیست و غالبا متاثر از ترکیب جملات عربی به شیوه تحت‌اللفظی است.
از آن جا که در این ترجمه‌ها، متن عربی در کتاب گنجانده نشده، نمی‌توان تطبیق بین متن عربی و فارسی را به صورت دقیق انجام داد و اظهارنظر نمود.
مترجم هیچ‌گونه مقدمه‌ای ارائه ننموده که بتوان پی برد از چه نسخه‌های خطی در ترجمه استفاده کرده است، فقط یک مقدمه از مصحح جعفر سلطان قرائی در اول کتاب آمده است که در این مقدمه به شرح حال مختصر شیخ پرداخته و سپس به این نکته اشاره می‌کند که مترجم سید محمد علی بن سید محمد حسنی همان مدرس یزدی متخلص به حیران است.

نسخه شناسی

[ویرایش]

کتاب حاضر ترجمه اعتقادات شیخ صدوق با عنوان چاپ اول زمستان ۱۳۷۱ ش توسط انتشارات علمیه اسلامیه چاپ و به بازار عرضه گردیده است.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

شیخ صدوق

منبع

[ویرایش]

نرم افزار دروس حوزوی، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار